fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

dan-zdravlja

Zdrava ishrana je izvor našeg zdravlja! Moramo shvatiti da održiva hrana znači zdrava hrana. Ali šta to znači u praksi i šta mi treba da uradimo da donosemo informisane odluke?

1. Smanjite otpad

Ograničavanje otpada ne znači samo kupovinu hrane koja ima manje pakovanje i ambalažu već i kupovina MANJE količine hrane. Statistika jasno govori: globalno oko 30% hrane za ljudsku ishranu završava u smeću. U zemljama u razvoju gubitak se desi uglavnom poslije berbe i tokom obrade dok u razvijenim zemljama gubitak se dešava u maloprodaji i na potrošačkom nivou.

Mi svi možemo:

Planirajte kupovinu i držati se liste. Čuvati hranu na pravom mestu (ormar frižider zamrzivač). Naučite da koristite/kuhate sa ostacima hrane. Odložite ispravno hranu (idealno je iskoriste za kompost).

Jedan jednostavan način da se smanji pakovanje je da se izbjegne flaširana voda: ako vam se ne dopada ukus vode iz česme ili je vaša voda kontaminarana hemikalijama investirajte u filter za vodu.

2. Manje mesa i mlječnih proizvoda

Konzumiranje mesa u velikim količinama šteti našu okolinu. I dok konzumiranje male količine kvalitetnog mesa i mliječnih proizvoda nije uzrok zdravstvenih problema, sve veći broj naučnih istraživanja ukazuje na vezu između velike konzumacije životinjskih proizvoda i ozbiljnih bolesti kao što je karcinom.

Previše mesa ugrožava naše zdravlje i doprinosi klimatskim promjenama: industrijski uzgoj stoke je pogrešan na mnogo nivoa stavljajući na stranu aspekt dobrobiti životinja a on uzrokuje oko 1/3 od globalne emisije zelenih gasova i to ujedno stvara intenzivni prtisak na zemljište: potrebno je 7kg žitarica za proizvodnju 1kg mesa. Industrijske farme se održavaju kroz svakodnevne upotrebe antibiotika (životinje koje žive rame uz rame su lake mete pandemijskih bolesti) koje završe u našim tanjirima i izazivaju otpornost na antibiotike (70 % mikroba na svijetu su danas otporni na antibiotike).

Mi svi možemo: Smanjite unos mesa koje konzumiramo i zamjeniti ga biljnim proteinima kao što graharice, leća te orašasti plodovi.

Saznajte odakle vaša hrana dolazi i izaberite organsko: to znači bolji ekološki standardi bolja dobrobit životinja i bez štetnih materija u vašoj hrani. Izaberite najprirodniju formu hrane kada organska nije dostupna.

3. Lokalna i sezonska hrana

Kupovinom lokalne hrane smo osigurali da naša hrana nije doputovala sa druge strane planete do nas, nije ubrana kada još nije sazrela i nije samo svježija nego i više pristupačnija cijenom i bogatija hranljivim materijama i time zdravija. Kupovinom u sezoni smo osigurali da je naša hrana jeftinija, ukusnija, bogatija hranljivim sastojcima, da nije uzgajana neprirodnim metodama.

4. Fairtrade znak je rođen 1980 godine da bi se ograničila diskriminacija proizvođača i radnika u najsiromašnijim zemljama koje su predmet nepravednih pravila koja regulišu međunarodnu trgovinu i ne mogu da se takmiče sa multinacionalnim kompanijama. Fairtrade proizvodi uglavnom dolaze iz tropskih zemalja (banane, kakao, riža, šećer, čaj, začini) ne takmiči sa lokalnom poljoprivredom i etičan su izbor kada lokalni izbor nije dostupan.

5. Održiva riba

Izbor održive ribe može biti frustrirajući: znamo da je globalni riblji fond u opasnosti, da prekomjerno koristimo riblji kapacitet okeana, morska staništa su ugrožena određenim vrstama ribolova i zbog toga ribe poput ajkule i delfina (koji su od fundamentalnog značaja za održavanje zdravog ekosistema) mogu da postanu ugrožene.

S druge strane riba iz ribljih farmi nije tako zdrava kako nam se čini. Veliki broj ribe sa farme su mesožderi i riba kojom se hrane uglavnom nije uhvaćena održivim metodama. Uzgajana riba predstavljaja isti problem kao i kod domaćih životinja: blizina između riba znači da su u opasnosti da budu zagađene fekalijama i moraju se čuvati zdravim sa značajnom dozom antibiotika.

Mi svi možemo: Kupujte manje ribe i izbjegavajte vrstu koja se previše lovi. Pogledajte ovu crvenu listu http://www.greenpeace.org/usa/en/campaigns/oceans/seafood/red - fish/. Pogledajte ovu drugu Greenpeace listu http://www.greenpeace.org/international/en/campaigns/oceans/which - fish - can - I - eat/alternative - fish - guides/, koja varira od zemlje do zemlje da izaberete šta da kupite. Kupite od odgovornih trgovaca!

Izbor održive hrane je pobjedničko rješenje za sve nas: naše zdravlje će se poboljšat,i uštedićemo novac i naša planeta će nam biti zahvalna.

To ne znači da moramo da prihvatimo komplikovan novi način života: svaka mala zdrava promjena koju pravimo je bitna i možemo početi sa malim koracima.

Milioni ljudi, milioni malih koraka! Zajedno možemo napraviti veliku razliku!

Amela Ivković O'Reilly

Nutricionista




srce2016
 
budi kum sos