fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

zakon_umjetna_oplodnja_bih

Prema podacima WHO svaki četvrti par je neplodan. Neplodnost je bolest i neplodni par koji se liječi dobijaja dijagnozu pod šifrom N97- primarni sterilitet. Dosadašnje nepostojanje zakona o MPO doprinosi tome da embriji često završavaju kao medicinski otpad zbog nepokrivenosti tematike o zamrzavanju embrija.

To znači da ukoliko imate neuspješan postupak morate opet proći kompletan proces stimulacije koji jako ugrožava zdravlje žene i dovodi je u rizičnu skupinu osoba koje mogu oboljeti od karcinoma dojke, ovarija ili tromboze. U slučaju kada je dozvoljeno zamrzavanje embrija žena prolazi jako jednostavnu pripremu i prati se njen prirodni ciklus što dodatno štiti zdravlje žene a ujedno i predstavlja materijalnu olakšicu. Najidealniji stadij za zamrzavanje embrija je blastocista tj. embrij star 5-6 dana.

Ovakav embrij ima jako veliku šansu da preživi odmrzavanje i da dovede do trudnoće. Zakonom o MPO se mora pomoći i parovima čije spolne stanice ne možete koristiti i kojima je potrebna donacija stanica jer takve osobe do sada nisu imale nikakvu mogućnost za liječenje u BiH, čak ni na privatnim poliklinikama Postoji jako mali broj Medicinskih centara u BiH koji se bave sterilitetom. Jedini koji djelomično pokriva ovu oblast u Federaciji je mali odjel za sterilitet na klinici Zehra Muidović. Imaju zastarjelu tehniku, zbog čega su, unatoč želji i iznimnom trudu njihovog kadra, u mogućnosti obaviti samo jednostavnije procedure i postupke tako da ste prisiljeni liječiti se u privatnim poliklinikama ili u inostranstvu.

baba_nogice

U FBiH ne postoji savjetovalište za neplodne koji možete kontaktirati i dobiti informacije o problematici, pretragama, postupcima ili psihološku pomoć. U Federaciji nemamo niti jedan besplatan postupak iako sve zemlje u regionu pa i Republika Srpska imaju.U Republici Srpskoj neplodni imaju pravo na dva besplatna postupka što uključuje kompletnu pripremu, postupak i hormonalnu terapiju. Cijena jednog postupka u FBiH svaki neplodni par košta između 4000 i 7000 KM u zavisnosti od klinike. Republika Hrvatska je svojim građanima omogućila šest besplatnih postupaka, s tim kada ostvarite trudnoću imate pravo na još šest. Vantjelesna oplodnja iz prirodnog ciklusa nije uvrštena u tu brojku tako da na ovakav tip postupaka bez opasnosti za zdravlje pacijentice možete ići svaki mjesec. Iz tog razloga ćete u Hrvatskoj sresti parove koji su uspjeli ostvariti roditeljstvo iz 10. ili 20. pokušaja i to samo zahvaljujući tome što nisu morali sve postupke finansirati sami.

Jedan neplodni par u BiH takav luksuz sebi ne može dozvoliti. U Srbiji i Makedoniji parovi imaju pravo na tri besplatna postupka i to na klinici po izboru bez obzira da li se radi o državnoj ili privatnoj ustanovi. Niti jedan lijek potreban za postupak vantjelesne oplodnje nije na esencijalnoj listi a ovi lijekovi su jako skupi. S obzirom da u FBiH plaćamo PDV od 17% jedan par mora izdvojiti u prosjeku između 2000 i 3000 KM samo za stimulaciju pa onda imate lijekove potrebne za održavanje trudnoće (Progesteronske nadopune u tabletama ili injekcijama i često injekcije Heparina). S obzirom da postoje parovi sa dijagnozom koja zahtjeva liječenje ICSI metodom - mikro injekcija (postupak se izvodi tako sto se pod mikroskopom iglom ubrizgava spermatozoid u jajnu stanicu), metode MESA / TESA (izvlačenje spermatozoida biopsijom ili punkcijom iz testis) koje se ne rade ni u jednoj državnoj klinicu u BiH.

stres

Imamo saznanje da postoje parovi kojima je UIO odbila dati povrat PDV-a. Po njima je to što su oni itekako svjesni da se navedena metoda vantjelesne oplodnje ne može raditi u državnim klinikama nedovoljna osnova za povrat poreza. U njihovom pravilniku navodno stoji da se povrat poreza ne može dobiti za usluge pružene u privatnim medicinskim centrima bez obzira što ste uredno izdvojili nekoliko desetina hiljada KM za liječenje i platili PDV. Neplodni parovi su diskriminirani na razne načine. Dio problema proizilazi zbog nedovoljno osvještenog i senzibiliziranog građanstva koje vantjelesnu oplodnju predstavlja kao vještačku tvorevinu, dio iz činjenice da bez obzira što uplaćujete zdravstveno osiguranje niste u mogućnosti da u potpunosti ostvarite pravo na liječenje. Zdravstveno osiguranje pokriva niz pretraga dok svaku skuplju i zahtjevniju sami morate platiti u punom iznosu vlastitim novcem. Donošenje zakona o Medicinski potpomognutoj oplodnji bi značajno olakšalo proces liječenja neplodnim parovima a ujedno bi ih se i zaštitilo.

To bi značilo da se cijene lijekova i postupaka formiraju na jedinstvenom nivou i da ne mogu drastično varirati od apoteke do apoteke odnosno od klinike do klinike. Spriječila bi se zloupotreba stanica, embrija kao i moguća trgovina njima. Odredba o zamrzavanju embrija bi pridonijela zaštiti zdravlja žene a omogućavanje besplatnih postupaka parovima bi povećalo stopu uspješnosti i rođenju većeg broja MPO beba. Naučno je dokazano da parovi koji u postupak ulaze izloženi manjoj razini stresa imaju veću šansu za uspješnu vantjelesnu oplodnju. Pravo na roditeljstvo ne smije biti privilegija bogatih već svih građana FBiH.

Autor: Indiana Husić-Šabanović




srce2016
 
budi kum sos