fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

mamin-glas

Već u maminoj utrobi, beba razvija čulo sluha i tokom ostatka trudnoće, osluškuje mamino disanje, njene otkucaje srca kao i njen glas. Nakon rođenja, ta posebna veza majke i bebe se nastavlja i razvija a majčin glas ima posebnu ulogu u svemu tome!

Ovu činjenicu potvrđuje istraživanje o tome kako majčin glas i njeni otkucaji srca smanjuju moguće kardiorespiratorne probleme kod prijevremeno rođene djece.

Ljekari i medicinsko osoblje koje se brine o prijevremeno rođenim bebama su puštali snimljene audiozapise majčinog glasa i otkucaja srce bebama koje su bile u inkubatorima, pomažući im da se što lakše priviknu na novu sredinu, s obzirom da su još neko vrijeme trebali biti u maminom stomaku.

Istraživanje je izvršio dr. Amir Lahav, direktor Istraživačkog laboratorija za neonatalnu njegu BWH bolnice u Washingtonu, i njegove kolege koji su povezali izloženost beba audiozapisima sa smanjenim pojavama kardiorespiratornih problema.

- Naša istraživanja pokazuju da postoji mnogo prilika da poboljšamo psihološko zdravlje ovih bebica korištenjem zvučne stimulacije. Bebe kojima je pušten majčin glas su se puno brže oporavljale - rekao je dr. Lahav.

Zbog nedovoljnog razvoja bebica, one imaju probleme sa plućima i srcem uključujući apneju (prestanak disanja duži od 20 sekundi) i bradikardiju (periode smanje stope otkucaja srca).

Ovi rezultati su obećavajući jer pokazuju da se može pomoći prijevremeno rođenim bebama ali su potrebna dodatna istraživanja sa većim brojem beba kako bi se utjecaj majčinog glasa na bebu još detaljnije odredio.