fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

arijana_muzaferovic

Danas u prodaji možete naći na stotine knjiga i na internetu na hiljade članaka kako vježbanje u trudnoći je dobro ili nije dobro. Buduće majke se nalaze u velikoj dilemi, na Vama je da odlučite da li ćete vježbati ili ne, a ja vam kažem da samo slušate svoje tijelo! Trudnoća nije stanje u životu kada treba da postanete vrhunski sportista i da odjednom izmjenite sve svoje navike. Važno je da se dobro osjećate, a da se pri tom ne naprežete previše.

S obzirom na to da su Vam uglavnom sve informacije dostupne preko interneta, kroz svoje članke, ja ću se bazirati na tome kako da izaberete prave vježbe i aktivnosti koje će vam moći pomoći da se prije svega dobro osjećate, da ostanete fit tokom trudnoće, i pripremite određenu muskulaturu za porod!

Žene koje su bile umjereno ili intenzivno aktivne rekreativno ili profesionalno, naravno da trebaju (ukoliko ne postoji razlog za suprotno) nastaviti aktivnosti i tokom trudnoće, osluškivati tijelo i ne ignorisati njegove reakcije tokom vježbanja, te prilagoditi aktivnost stanju i obavljati je pod stručnim nadzorom!

Ukoliko niste bili fizički aktivni (rekreativno) prije trudnoće, više ste vodili neki sedetarni način života, možda trudnoća nije baš pravo vrijeme da počnete sa zahtjevnim vježbama, ali definitivno je razlog da se POKRENETE! Zdrava ishrana bogata vitaminima, mineralima,proteinima biljnog i životinjskog porijekla, lagana aktivnost u vidu šetnje minimalno 30 minuta i laganih vježbi istezanja, treba postati dio Vaše svakodnevnice.

Kada Vam je mrsko da se pokrenete iz kauča ispred televizije i odvojite od kesice grickalica ili čokolade, razmišljajte o tome kako će Vam to donjeti dugotrajne benefite: olakšati porod, smanjiti stres, potrošiti kalorije, spriječiti nastanak dijabetesa, pomoći da se osjećate sretno i zadovoljno, jer ste uradili nesto dobro za vas i vašu bebu i još mnogo toga. Benefiti većeg kretanja (aktivnosti) u trudnoći će početi odmah i trajati čitav život!

vjezbice

Ja ću se malo više posvetiti ovoj grupi „neaktivnih“ žena i svoje članke prilagoditi njima, jer smatram da njima treba više pomoć, a objasnit ću i zašto! Žene koje su već bile u treningu znaju osnove, poznaju svoje fizičke mogućnosti, poznaju instruktore, mogu se posavjetovati i kroz kratke savjete prilagoditi svoje aktivnosti trudnoći, dok žene koje nemaju slično iskustvo trebaju da dobiju adekvatne upute i savjete kao bi bezbjedno ušle u proces treniranja. Ali svakako, ne smatram nikoga zapostaviti! Trudit ću se da moji članci prije svega budu primjenjivi i korisni za obje grupe.

U trudnoći je važno pripremiti pojedine mišiće za pojačani napor i njihovu pojačanu funkciju. To se prvenstveno odnosi na mišiće stopala i nogu te na koštani dio, odnosno kičmeni stub, koji trpe opterećenje tokom cijele trudnoće.

Mišići zdjeličnoga dna imaju važnu ulogu u samom porođaju i zajedno s trudovima pomažu istiskivanju djeteta pa ih treba pripremiti za taj posao. Pravilno disanje u prvom porođajnom dobu i tiskanje u drugom porođajnom dobu skraćuju i olakšavaju porođaj. Zato se vježbe disanja obično uče na kursu za trudnice.

Odlučili smo vježbati! Koji je sljedeći korak?

Ako planirate da vježbate, svakako se konsultujte sa svojim ljekarom. Međutim, postoje neka stanja u trudnoći kada će ljekar dobro razmisliti da li da vam dopusti vježbanje ili će preporučiti koje vježbe da praktikujete. Ta stanja su: prethodni pobačaji, blizanačka trudnoća, ako imate šećernu bolest (dijabetes), bilo prije trudnoće ili se razvila tokom trudnoće; ako je tokom trudnoće bilo krvavljenja, ako vam otiču ruke i noge, ako beba zaostaje u rastu, ako je grlić tokom prethodne ili trenutne trudnoće bio kratak ili dilatiran, ako ste u prethodnoj trudnoći imali opšiven grlić “serklaž”, ili ga imate u ovoj trudnoći, ako se javljaju kontrakcije, ako je ustanovljeno da je posteljica nisko usađena. Potrebno je da budete oprezni i ako imate neka druga stanja – hroničnu hipertenziju, aktivne bolesti štitne žlijezde, srca, pluća ili krvnih sudova, koja mogu komplikovati trudnoću.

Za portal svezabebe.ba piše

Arijana Muzaferović, diplomirani trener sporta i pilates instruktor