fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

Prim.dr.Nejra_Pasic01

Mnoge buduće majke se sjajno osjećaju i divno izgledaju. Zdrava žena koja se veseli željenom djetetu i koja živi u sigurnom i toplom odnosu sa djetetovim ocem, a ima neko znanje o porodu, obično je u trudnoći vrlo sretna.

Ipak, svi smo opterećeni crnim mislima onda kada smo premoreni i kada se nalazimo u stanju stresa. Ali kako trudnoća napreduje tako se mijenja i sadržaj briga i strahova. Napad tjeskobe može vas uhvatiti usred noći kada vas dijete udarcem probudi ili kada morate ustati radi mokrenja i ne možete zaspati.

Tjeskoba dočarava porod u lošem svjetlu, ubrzava rad srca, izaziva visok tlak, napetost i druge fizičke posljedice stresa koje ga na kraju mogu i otežati. Važno je da o svemu razmislite i otkrijete razlog svoje zabrinutosti.

 

Strah od poroda se najbolje savlada tako da se o samom porodu što više sazna i to ne o samom njegovom mehanizmu, nego i o fizičkom i osjećajnom doživljavanju svake faze, o relaksaciji, disanju i koncentraciji koja vam pomaže da sa svojim tijelom sarađujete umjesto da se protiv njega borite. Mnoge se žene osjećaju mnogo bolje već samo u slučaju ako mogu s nekim podijeliti strah.

strah

Pozitivan stav prema porodu je važan

Dobar tečaj za trudnice u kojem se žene mogu slobodno izraziti i pričati o svojim strahovima, često vrlo uspješno pomaže u sticanju samopouzdanja. Može se dogoditi da se čak počnete veseliti porodu ako vam neko pomogne da ga shvatite kao vrhunski doživljaj koji donosi radost i ispunjenje očekivanja, a nije samo mučenje koje treba izdržati.

Većina žena koje se boje da nose abnormalno dijete imaju vrlo malo razloga za to. Manji broj žena, međutim, koje su svjesne da postoji mogućnost nasljednih bolesti ili mana u njihovoj porodici ili porodici partnera ili koje imaju više od 35 godina, potražit će savjet genetičara ili uraditi Tripl test, a ako je potrebno i amniocintezu.

Za portal svezabebe.ba piše
Prim. dr. Nejra Pašić



prirodan porod2016


srce2016
 
budi kum sos