fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

zaljubljeni-vuk

Jedna lijepa bajka koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim! U srijedu, 26. februara u 18h na sceni Sarajevskog ratnog teatra SARTR održati će se premijera predstave „Zaljubljeni vuk“, koju organizuje EDUS u koprodukciji sa Aparat Teatarom i SARTR-om. Radi se o predstavi u kojoj igraju tipična, kao i djeca sa poteškoćama u razvoju, a sa ciljem razbijanja diskriminacije u društvu.  Ulaz na predstavu je slobodan.

Glavni organizator događaja je Udruženje EDUS-Edukacija za sve, koje se već četvrtu godinu aktivno bavi unapređenjem obrazovanja i podrške, prije svega za djecu sa poteškoćama u razvoju. Kako je u EDUS-ovom programu najviše djece s autizmom, izvedba predstave i popratni materijali (plakati, posteri, video spot) su usmjereni prema i koristiće se u svrhu obilježavanja 2. aprila- Svjetskog dana autizma. 

Predstava je napravljena na osnovu komada „Vuk u prsluku“, inspirisanog bajkama braće Grimm, koju je posebno za ovu priliku napisala Marija Fekete-Sullivan. Glumci su djeca iz sarajevskih osnovnih škola, prije svega iz IV razreda O.Š. “Skender Kulenović”, te djeca iz EDUS-ovog programa u J.U. “Mjedenica”, neka od njih sada uključena u redovno školovanje.

U okviru projekta, u foajeu pozorišta SARTR Dženat Dreković će postaviti izložbu originalnih radova i reprodukcija radova Harisa (Harry) Lindsaya, 12- godišnjeg dječaka iz EDUS-ovog programa u J.U. Mjedenica. Iako s teškim oblikom autizma i donedavno potpuno neverbalan, Harry je od najranijih dana pokazao sklonost ka vizuelnoj komunikaciji te se koristi crtežom kao osnovnim sredstvom izražavanja. Mada su teme tih crteža uglavnom likovi iz omiljenih crtanih filmova, tehnike koje koristi, kao i duboko ulaženje u psihologiju, izraze lica i emocije likova, stavljaju ove radove daleko iznad pukog pokušaja reprodukcije viđenog – više nalikuju portalima putem kojih Harryjeva ličnost, ograničena u najčešćem vidu komunikacije – govoru, nalazi načina da se poveže s vanjskim svijetom. 

Posjetioci izložbe tako imaju jedinstvenu priliku da provire u unutarnji svijet nekog ko je, kao i većina djece s autizmom, često i za vlastitu porodicu – enigma, ali i da se uvjere u ogromne mogućnosti koje djeca kao Harry mogu imati.  Zauzvrat, ostaje nam svima moralna obaveza da u ovdašnjem društvu stvorimo uslove za ispunjenje takvih potencijala.