Šta je to NIFTY?
Takva navala uzbuđenja, jer pomisao da ćeš postati mama – je neprocjenjiva. Od tog trenutka kada ugledaš taj mali plusić na testu, prvi put shvatiš što znači briga za drugoga. Briga za to malo biće koje raste, koje ćeš roditi i koje treba postaviti na noge i odgojiti. Ogromna odgovornost. Ali – korak po korak. Trudnoća je blaženo stanje – kažu. Trudnoća je i izrazito stresno stanje – što ne kažu.
S ogromnim veseljem i uzbuđenjem, pojavljuje se i oprez hoće li sve biti u redu. A taj strah je najveći na samom početku. Redovni pregledi, redovne pretrage i ona 12. sedmica kada se mjeri nuhalni nabor i rade pretrage koje bi mogle ukazivati na eventualne poremećaje. Ali, te pretrage su statistički podaci i ne garantiraju tačnost. Kada se i dogode situacije da rezultati takvih testiranja ne budu uredni, da bi se izbjegla amniocenteza koja je opasna i može uzorkovati spontani pobačaj, najsigurnija varijanta su neinvazivni prenatalni testovi.
Najobuhvatniji, najpouzdaniji i najsigurniji prenatalni test je NIFTY. Omogućava svakoj trudnici da izbjegne rizike amniocinteze, ukoliko se pokaže potreba za istom. NIFTY otkriva najviše poremećaja kromosoma fetusa. Iznimno je precizan i pruža visokopouzdane rezultate.
Neke majke povjerile su nam svoja iskustva sa testom NIFTY:
Tena: “U prvoj trudnoći sam radila kombinirani test probira u 1. i 2. trimestru i kako su nalazi bili uredni, nije bilo potrebe za dodatnim testiranjima. U drugoj trudnoći sam također radila kombinirani test probira u 1. trimestru i nalaz je bio loš. Tada smo se odlučili napraviti prenatalni DNA test. Nakon 10-ak dana smo konačno dobili rezultate i osim vijesti da je sve dobro s našom bebom, saznali smo i spol. Sada, u trećoj trudnoći, ukoliko se doktor složi, mislim da ću u startu preskočiti testove probira i odmah napraviti NIFTY – prenatalni DNA test.”
Sonja: “Prvi pregled prve trudnoće sam jedva dočekala i nikada neću zaboraviti emocionalni „kuršlus“ koji sam tada doživjela. Od vrhunca euforije i uzbuđenja, do istinskog straha i očaja hoće li sve biti u redu. Taj prvi pregled bio je daleko od onoga što sam očekivala. Neredoviti ciklusi, bolesna štitnjača i prerani odlazak ginekologu rezultirali su dramatičnim zaključkom da nema velike nade da ću trudnoću održati do kraja. Tada sam po prvi put bila suočena s onim pitanjem – što ako ne bude dobro? Nakon dramatičnog početka, srce je zakucalo i konačno je došao taj 12. tjedan i vrijeme da se naprave testiranja koja mogu ukazivati na poremećaje. Naša situacija je u obje trudnoće bila takva da je beba super napredovala i da je naš doktor bio miran, stoga smo suprug i ja odlučili da nećemo ići na nikakva testiranja. Zapravo, dogovorili smo se da ako i postoji šansa da nešto nije u redu, ići ćemo na prenatalni DNA test koji nije opasan za bebu, a precizan je. Samo zato kako bi se mogli pripremiti na ono što nas čeka. Jer, čeka nas dvoje i nikoga više. Htjeli smo znati sa sigurnošću, a ne pukom statistikom.”
Tina: “S obzirom na moju neinformiranost u prvoj trudnoći, na nagovor ginekologice napravila sam “Triple test”. Nakon istraživanja shvatila sam da je taj test baziran na statističkom rezultatu, a ne dijagnostičkom. Testom se otkrije 65 – 70% poremećaja uz 5% lažno pozitivnih, što za mene nije zadovoljavajući postotak točnosti rezultata. U sljedećoj trudnoći odlučila sam se za “NIFTY test”. Saznanje da daje gotovo jednake rezultate kao amniocinteza, točnosti više od 99% i da je pritom neinvazivan, da nema rizika za bebu i za mene, potpuno me je zadovoljio.”
Ivana: “I u prvoj i u drugoj trudnoći sam radila testiranja u prvom tromjesečju, a kako su rezultati u obje trudnoće bili dobri, nije bilo potrebe za dodatnim pretragama. Razlog zbog kojeg sam odlučila raditi te testove je taj što sam htjela znati ukoliko postoji poremećaj kod mojeg djeteta, da se mogu pripremiti na to.”
Jako je važno da trudnice znaju kako redovna testiranja na početku trudnoće, su statistička. To znači da samom činjenicom da spadate u neku od kritičnih kategorija, šanse da će rezultati biti dobri – su manje nego kod druge trudnice koja ne spada u rizičnu kategoriju. Naravno, čim se pokaže da su rezultati loši, preporučuju se dajnje pretrage. Amniocenteza, kako smo gore naveli predstavlja opasnost za daljnji tijek trudnoće, stoga je od iznimne važnosti znati kako postoji neinvazivni prenatalni test NIFTY i kako se upravo taj test može napraviti u laboratoriju, a na njegove rezultate ne treba se čekati tjednima.
Više informacija o NIFTY testuu možete pronaći i na web stranici www.nifty-test.ba
*Preuzeto sa: http://www.supermame.hr/2019/02/21/sto-je-to-nifty/