Uspješna transplantacija matičnih ćelija
Petogodišnjoj djevojčici koja je bolovala od neuroblastome, uspješno je izvršena transplatacija matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce.
Šestog oktobra, 1988 godine, urađena je prva transplatacija matičnih ćelija iz pupčane krvi za liječenje pacijenta. Radilo se o petogodišnjem dječaku po imenu Matthew Farrow koji je obolio od Fanconi anemie. Matthew sada ima 32 godine, oženjen je i ima dijete a sve zahvaljujući matičnim ćelijama njegove sestre.
Do današnjeg dana, urađeno je na desetine hiljada transplatacija matičnih ćelija iz krvi pupkovine. Mnoga djeca su uspjela da se izlječe od opakih bolesti jer su njihovi roditelji odlučili da prilikom rođenja sačuvaju pupčanu krv. Drugi su imali dovoljno sreće da pronađu odgovarajućeg donora. Sve u svemu, mnogi ljudski životi su spašeni zahvaljujući terapijskom liiečenju matičnim ćelijama iz krvi pupkovine.
U bliskoj budućnosti svaka sedma osoba će trebati terapiju koja se bazira na matičnim ćelijama.
Prva transplatacija matičnih ćelija iz pupčane vrpce je izvedena u Francuskoj, na djetetu koje je oboljelo od Fanconi Anemije. Od tada, ljekari i roditellji sve više uviđaju značenje pohranjivanja krvi iz pupčane vrpce. Trenutno se u svijetu čuva nekoliko miliona uzoraka matičnih ćelija iz krvi pupkovine.
Božić 2015. će zauvjek ostati u sjećanju za jednu španjolsku porodicu. Petogodišnjoj djevojčici, oboljeloj od neuroblastome, uspješno je izvršena transplatacija matičnih ćelija iz krvi pupkovine koju su njeni roditelji predhodno sačuvali u njemačkoj banci Viti 34. Transplatacija je izvršena na Univerziteta dječije bolnice "Niño Jesús" u Madridu a na čelu ljekarskog tima se nalazila Dr. Eva Gonzales, specijalista hematologije i hemoterapije u bolnici “Universitario Infantil”.
Neuroblastom je neuroendokrini tumor koji potiče od stanica simpatičkog živčanog sistema, te se javlja isključivo u dječijoj dobi. Kod 25 posto oboljelih simptomi se javljaju u prvoj godini života, dok u 75 posto slučajeva do kraju pete godine. Terapija koja se primjenjuje u ovim slučajevima zavisi od faze bolesti. U pravilu, prvobitno se koristi velika doza kemoterapije i hirurško odstranjivanje tumora. Ukoliko je potrebno dodatna ratioterapija može biti primjenjena.Nakon autologne transplantacije, postotak uspješnog liječenja se značajno povećava.
Banke matičnih ćelija na tržištu BiH
Slučaj petogodišnje djevojčice je samo jedan od primjera ispravnosti odluke roditelja da sačuvaju matične ćelije iz krvi pupkovine. Njene ćelije su prikupljene po rođenju i zamrznute na - 190 o C. Čitav proces prikupljanja i izuzimanja uzorka krvi je efikasan, bezbolan i bez rizika za majku i dijete. Pupčana vrpca sadrži matične ćelije, koje su veoma mlade, nemaju oštećenja i promjena koje nastaju sa starosti, te su slobodni od virusa od kojih čuvaju novorođenče.
Potencijal matičnih ćelija iz pupkovine je ogroman i otvara mogućnost potpuno novog terapeutskog pristupa i tretmana u području individualizirane i regenerativne medicine, uključujući liječenje posljedica neuroloških oštećenja i degeneracijskih bolesti kao što su miokardijska infrakcija ili moždani udar. Matične ćelije korištene u ovoj transplantaciji su prethodno pohranjene i sačuvane u VITI 34, vodećoj evropskoj banci matičnih ćelija.
“Mi smo ubjeđeni da istraživanje matičnih ćelija nastavlja da napreduje te da se stvaraju nove mogućnosti u liječenju najčešće zastupljenih bolesti,” kaže says Dr. André Gerth, CEO Vita-e 34 AG.
Trenutno u svijetu posluje preko 130 banaka za pohranjivanje matičnih ćelija. Fondacija ''Parents Guide to Cord Blood'', koja za cilj ima edukaciju roditelja o pohranjivanju matičnih ćelija, medicinskim istraživanjima te mogućnostima pohranjivanja, nam je omogućila direktan uvid u banke koje posluju širom svijeta. Sa konkretnim informacijama o privatnim i javnim bankama, imamo mogućnost i poređenja banaka, kao i njihove ponude.
Za sve informacije, budite slobodni da nas kontaktirate putem naše stranice www.bioeden.ba, www.biosave.ba, naše Facebook stranice ili putem telefona 033 200 800 i 061 998 772.