fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

Regeneracija oštećenih tkiva - budućnost medicine

Kako regenerativna medicina i tehnologije matičnih ćelija napreduju, tako se razvija spisak tkiva i organa koji se mogu uzgojiti te potencijalno zamjeniti u ljudskom organizmu. U posljednjih nekoliko godina, znanstvenici su koristili matične ćelije kako bi u laboratoriji stvorili mokraćni mjehur i mokraćne kanale nakon čega su izvršene uspješne transplatacije. Evidentan je napredak u uzgajanju jetre i srčanih tkiva; trenutno jedan od timova iz Londona radi na uzgajanju krvnih žila.

Veliki uspjeh su napravili znanstvenici iz Njemačke jer su uspjeli da uzgoje kompletnu kičmenu moždinu iz embrionalnih matičnih ćelija. Andrea Meinhardt sa Tehnološkog Univerziteta Dresden i njezine kolege su iskoristili svojstvo matičnih ćelija poznato kao samo-usmjerena morfogeneza, koju je prvenstveno otkrio Yoshiki Sasai. Prije oko 10 godina, Sasai i njegove kolege razvili su metodu za uzgoj embrionalnih matičnih ćelija u trodimenzionalnu suspenziju, te je otkriveno da ćelije uzgojene na ovaj način, hraneći odgovarajuću kombinaciju signalnih molekula, prolaze kroz motive razvoja i organizuju se na način da formiraju kompleksna tkiva poput očiju, žlijezda pa čak i dijelova mozga.

Većina nastojanja u uzgajanju tkiva i organa se oslanjaju na biorazgradive tvorevine. Kada su ''usađene'' sa pacijentovim matičnim ćelijama, ove tvorevine osiguravaju površinu za oslanjanje matičnim ćelija te ih snadbijevaju hranjivim tvarima. Tvorevine ili ''skele'' dostavljaju signale koje su potrebne matičnim ćelijama kako bi se razdjelile po odgovarajućim smjerovima, dok ih njihova struktura navodi da se oforme u odgovarajućem obliku.


Oporavak nakon paralize

Kičmena moždina, poput mozga, je veoma organizovana struktura, sa ćelijama organizovanim u veoma specifičnom uzorku. Svake godine, stotine hiljada ljudi širom svijeta oboli od potpune ili djelomične paralize usljed ozljeda kičmene moždine, ali nastojanja da se razvije efektivan tretman do sada su postigla jako male uspjehe.

Prošlog mjeseca, Anglo – Poljski istraživački tim je najavio izvođenje inovatine procedure transplatacije ćelija na paralizovanom 38–šnjem čovjeku, gdje je ista dovela do znatnog oporavka funkcije pacijentovih nogu. Dugoročni ishod procedure ostaje nepoznat, međutim i njegova efektivnost još mora da bude ispitana u različitim kliničkim centrima.

Ova najnovija studija neće odmah voditi do novih tretmana, međutim mogućnost da se uspješno razvije šablonsko tkivo kičmene moždine će se svakako pokazati korisnim onima koji pokušavaju da ga razviju. Također bi moglo da odezbijedi stručnjacima novi način sagledanja i istraživanja razvoja kičmene moždine, koji bi mogao pomoći u otkrivanju više činjenica o kongenitalnim – urođenim poremećajima poput spine bifide (rascjep kičmenog stuba ).

Krajni cilj svih naučnih krugova jeste osmisliti tretman u kojem bi se organizam oboljelog vratio u ravnotežu i sam sebe izliječio budući da naše tijelo posjeduje nevjerovatne mehanizme oporavka, koji još nisu u potpunosti razjašnjeni.

Matične ćelije iz krvi pupkovine

Matične ćelije su se pokazale kao sastavni dio mehanizma samooporavka organizma, pa se fokus istraživanja uglavnom bazira na primjeni njihovih izvanrednih osobina regeneracije i reparacije oštećenih ćelija i tkiva, čime skupa sa mehanizmima imuniteta, omoguće tijelu da se uspješno oporavi od bolesti. Postoje različiti tipovi matičnih ćelija, ali najuspješnijim u terapijskim primjenama su se dokazale matične ćelije krvi pupčane vrpce. To su mlade, naivne ćelije koje nisu bile izložene štetnom djelovanju vanjskih faktora i koje su potentne, tj. sposobne da se diferenciraju u bilo koju željenu ćeliju ili tkivo.

Ono što je najznačajnije kod primjene matičnih ćelija jeste da se nalaze u dovoljnom broju kako bi se takav transplanat što bolje primio, te da su vitalne, kako bi se nesmetano diferencirale u ćeliju od interesa. Kvalitet matičnih ćelija u mnogočemu ovisi o načinu pohranjivanja neposredno nakon uzimanja uzorka. Metode pohranjivanja matičnih ćelija se razlikuju od banke do banke matičnih ćelija, međutim bitno je da se pohranjuju pod strogim procedurama i standardima.

Važnije od same pohrane matičnih ćelija jeste njihova moguća upotreba. Kako bi uzorak bez ograničenja bio prihvatljiv u svim klinikama za liječenje, potrebno je da banka matičnih ćelija ima dozvole za autologne i alogene primjene.  Jedna od zemalja u sastavu EU koja je uspostavila stroga pravila primjene matičnih ćelija je Njemačka. Klinike koje rade u ovoj zemlji zahtijevaju od banaka posjedovanje Paul Ehrlich dozvole za primjenu. Nepostojanjem ove dozvole, uskladišteni uzorci ostaju ograničeni za upotrebu u njemačkim klinikama. Inače, Njemačka je zemlja koja se pokazala kao jedna od centara ćelijske terapije, i sjedištem većeg broja klinika i naučno-istraživačkih institucija koje se bave primjenom matičnih ćelija u terapijske svrhe. Ukoliko birate banku matičnih ćelija, informišite se kako o usklađenosti rada banaka sa zakonima, tako i  dozvolama za primjenu uzoraka, jer je potencijalna upotreba bitnija od samog čuvanja matičnih ćelija.


Vita 34 lider u Evropi

Vita 34 je najveća njemačka i vodeća evropska banka matičnih ćelija. Ona je prva porodična banka u Evropi koja je osmislila same procese obrade i pohrane pupčane krvi. Vita 34 koristi jedinstvenu metodu pohrane matičnih ćelija iz pupčane krvi služeći se najsavremenijim tehnologijama. Njene laboratorije posjeduju najveći broj akreditacija što je potvrda najviših standarda.

Pored svega navedenog, bitno je istaći da je Vita 34 jedina banka matičnih ćelija koja garantuje čuvanje matičnih ćelija na period do 50 godina.Mnoge svjetske poznate ličnosti su prepoznale kvalitet ove banke i povjerile nam čuvanje matičnih ćelija svoje djece. Jedinstvena metoda skladištenja cjelokupne pupčane krvi, njemačka tehnologija, svjetski standardi obrade i pohrane matičnih ćelija, vlastiti mobilni transplantacioni tim i stručno medicinsko savjetovalište u slučaju potrebe za lječenjem, najsigurniji set za transport, čine Vita 34 ubjedljivim liderom na evropskom tržištu.

Više informacija na www.biosave.ba ili www.vita34.com