fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

zdravo-jedi

Program „Zdravo jedi, zdravo rasti“ svečano je promovisan u utorak, 15.04.2014. godine u Sarajevu, kao integrisani, intersektorski program federalnih ministarstava obrazovanja i nauke i zdravstva te Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, koji je usmjeren ka unapređenju zdravlja djece predškolskog i školskog uzrasta. 

Na skupu je također prezentirana inicijativa Svjetske zdravstvene organizacije „Odgojno-obrazovne ustanove – prijatelji zdrave ishrane“, kao i načini njene implementacije u Federaciji Bosne i Hercegovine. U okviru svečanog otvaranja skupa prisutnima su se obratili: federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić, federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Željko Ler i predstavnica UNICEF-a u BiH Florence Bauer.

Ministar Mašić skrenuo je pažnju na činjenicu da je naša zemlja, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dosegla 53,9% kada je u pitanju stopa smrtnosti od bolesti vezanih za nepravilnu ishranu. „Također, među romskom djecom pothranjenost je prisutna u visokim procentima - 24%, dok je, s druge strane, 17% djece ispod 5 godina u FBiH prekomjerno teško, 16% školske djece nikada ne doručkuje, voće konzumira svakodnevno samo 55,8%, a povrće 45,8% djece, zbog čega je neophodno snažno integrisano djelovanje u ovoj oblasti kako bi se to preveniralo i spriječilo“, kazao je ministar Mašić, izrazivši uvjerenje da će provedba ovog programa biti osnova za pravilan i slobodan izbor koji ne smije imati alternativu – izbor da se živi zdravo, u sigurnom i poticajnom okruženju.

„Program je, prije svega, baziran na teorijskoj i praktičnoj obuci djece, roditelja, javnosti i profesionalaca o značaju zdrave ishrane, a temelji se na činjenici da svako dijete, bez obzira na društveno-ekonomski status porodice iz koje dolaze, kao i etničku pripadnost, ima pravo na jednako zdrav početak u životu.

Stoga, odgojno-obrazovne ustanove predstavljaju idealan okvir za omogućavanje kvalitetnog početka za svako dijete osiguranjem adekvatne prehrane i razvojem zdravih prehrambenih navika”, naglasio je ministar Mašić te dodao da trenutno u ovom Programu učestvuje šest predškolskih ustanova iz Federacije BiH, i to: „Dječiji grad“ Sarajevo, Dječiji vrtić „Bihać“, Javna ustanova za predškolski odgoj i obrazovanje „Zenica“, Vrtić „Naše dijete“ iz Tuzle; Dječiji vrtić „Čapljina“ i Vrtić „Sunce“ iz Goražda.

Cilj je da se, pored već odabranih, i druge zainteresirane odgojno-obrazovne ustanove upoznaju sa inicijativom „Odgojno-obrazovne ustanove – prijatelji zdrave ishrane“ te sa načinom njene implementacije i mogućnostima širenja na području cijele Federacije Bosne i Hercegovine. Inače, koordinator Programa je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, a aktivnosti će se realizirati u saradnji sa UNICEF-om BiH, Fedralnim ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Federacije BiH, Udruženjem kuhara BiH, Project Hope BiH, te odgojno-obrazovnim ustanovama iz Federacije BiH.

radionica-ishrane

Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Željko Ler, kazao je da ishrana djece u FBiH nije na zadovoljavajućem nivou. Prema njegovim riječima ubuduće će jelovnike za vrtiće osmišljavati i prezentirati određene načine primjene specijalisti za higijenu i zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Aida Filipović – Hadžiomeragić i Aida Vilić – Švraka. U ovaj projekat osim njih uključiće se Udruženje kuhara FBiH koje će i demonstrirati način pripreme zdrave hrane, razgovori će biti obavljeni i sa roditeljima i sa osobljem vrtića, tako da će na jedan sveobuhvatan način pokušati sve uključiti u zdravu ishranu. 

Federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović je kazao kako su statistike zabrinjavajuće i kako se nada da će se provedbom ovog Programa razviti zdrava i kvalitetna omladina u našoj zemlji, te je dodao kako će Projekat trajati kontinuirano, zavisno i od finansija. 

Predstavnica UNICEF-a u BiH Florence Bauer je kazala kako loša prehrana danas predstavlja globalni problem. “Način na koji se djeca hrane danas izaziva mnoge bolesti kao što je dijabetes. Zato je bitno da djeca nauče šta je ispravno jesti. Živim blizu jedne škole i vidim da djeca za užinu nose gazirane sokove i čips, i to nije ono što je djeci potrebno kako bi mogli obavljati školske zadatke”, kazala je Bauer. 

Nakon realizacije Prve faze Programa, posvećene predškolskim odgojno-obrazovanim ustanovama, planira se nastavak Programa u osnovnim i srednjim školama Federacije BiH, te organizacija različitih takmičenja o temi zdrave ishrane.

Izvor: Federalno Ministarstvo obrazovanja i nauke




srce2016
 
budi kum sos