Dojenje zakonski obavezno u UAE
Nacionalno vijeće Ujedinjenih Arapskih Emirata uvelo je zakonsku obavezu dojenja djeteta do napunjene dvije godine. Novi zakon, koji znači da će protiv žena koje ne budu dojile djecu biti moguća i tužba, dio je zakona o pravima djece.
Zakon je donesen nakon dugotrajne rasprave, no na koncu je usuglašeno da je pravo svakog djeteta da bude dojeno, piše Huffington Post.
Istraživanja su potvrdila višestruku korist koju dijete dobija dojenjem majčinog mlijeka, od manjeg rizika od pretilosti pa do boljeg jezičkog razvoja i motorike. Onim porodiljama koje ne mogu dojiti biće osigurana dojilja, preda se u tom slučaju nameću brojna logistička pitanja. Ko i kako će odrediti da je dojilja nužna? Ko će plaćati dojilje? Hoće li žene za adaptirano mlijeko morati imati recept od doktora? Šta je sa bebama koje ne mogu variti mlijeko?
Nacionalno vijeće trenutno radi na usklađivanju zakona koji bi majkama koje rade omogućio da se pridržavaju zakona. Organizacije za zaštitu žena i zdravlja majki reagovale su na ovu odluku postavljajući pitanja koja ostaju neodgovorena.
Out of the Blues, organizacija iz Dubaija, objašnjava da su porodilje već sada pod velikim pritiskom da moraju dojiti jer je dojenje univerzalno prihvaćeno kao najzdravija opcija i za dijete i za majku. U izjavi za list National, ova grupa napominje da je porodiljama važno osigurati podršku i edukaciju, te da bi više trebalo raditi na podršci onim ženama koje mogu i žele dojiti, a ne na kažnjavanju onih koje ne mogu.
Marie-Claire Bakker, članica američke grupe podrške dojenju, La Leche League, za National kaže: "Kriminalizacija porodilja koje, iz bilo kojeg razloga, ne doje, neće pomoći ničemu. Majke trebaju podršku, a ne prijetnje".
Izvor: Radiosarajevo.ba