fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

tate_dojenje

Odavno je ustaljena praksa u zemljama zapadne Evrope da očevi imaju pravo na porodiljsko odsustvo. Teoretski, i u našoj zemlji je to izvodivo. Međutim, zakonske odredbe koje su trenutno na snazi u BiH neprecizno definiraju prava očeva.

Ni nakon višednevnih pokušaja nismo mogli od nadležnih dobiti precizan odgovor koliko je ovakvih slučajeva u BiH. U Zakonu o radu FBiH piše da „otac djeteta, odnosno usvojilac može koristiti pravo na porodiljsko u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo“.

Najveća nedoumica

Upravo ovaj posljednji stav najveća je nedoumica. Zakonodavci u našoj zemlji nemaju konkretan odgovor na pitanje mogu li, primjerice, u slučajevima kada su majke zbog pravila svojih poslodavaca primorane početi raditi već nakon četiri mjeseca porodiljskog tada očevi uzeti svoje porodiljsko odsustvo kako bi ostali sa četveromjesečnom bebom.

Iz odgovora koji smo dobili od federalnog ministra za rad i socijalna pitanja Vjekoslava Čambera proizlazi da se o tome moraju dogovoriti, prije svega, otac i poslodavac, ali i sporazumjeti supružnici.

Besima Borić (SDP), predsjedavajuća Odbora za rad i socijalnu zaštitu u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, najavljuje donošenje novog zakona o radu koji bi trebao bolje regulirati i ovu oblast.

- Sve je stvar dogovora između partnera, ali i s poslodavcem, što se ostvaruje pravom iz radnog odnosa. U regionu ima dosta primjera gdje žena zarađuje više od muškarca, pa je logično da ona bude na radnom mjestu, a otac na porodiljskom, jer im se tako više isplati - istakla je Borić.

Bolja primanja

Prema Nacrtu zakona o radu FBiH, koji bi trebao uskoro ići na usvajanje u Parlament, očevi bi trebali imati pravo na porodiljsko odsustvo nakon što prođu babine, odnosno prva 42 dana koje majka mora provesti uz novorođenče.

Dok u Federaciji nema nikakvih podataka o broju očeva koji su do sada koristili porodiljsko odsustvo, u Republici Srpskoj do sada je bilo svega desetak takvih slučajeva godišnje naspram 2.500 do 3.000 majki.

Prema podacima Javnog fonda za dječiju zaštitu RS, roditelji se mogu dogovoriti ko će koristiti porodiljsko, a jedini uvjet je da otac ne može početi koristiti to odsustvo prije nego što prođe 60 dana od rođenja djeteta. Do sada su u RS najčešći razlozi zbog kojih su muškarci odlazili na porodiljsko bili smrt ili bolest supruge, ali i potreba da se ili zbog pravila poslodavaca ili, pak, većih primanja žene, ona vrati na posao.

Analize pokazuju i da se na uzimanje porodiljskog češće odlučuju muškarci zaposleni u javnim ustanovama ili državnim preduzećima, a vrlo rijetko oni koji rade u privatnom sektoru.

Pozitivan primjer Švedske

Jedna od zemalja koja pozitivno tretira očeve koji uzimaju porodiljsko bolovanje jeste Švedska. Tamo se taj podatak za očeve čak upisuje i u biografiju pa, kada traže neki drugi posao, takvo što se izuzetno uvažava.

Švedski poslodavci smatraju da je muškarac koji provede više od 60 dana sam s djetetom „idealan za rad pod pritiskom i stresom“.

Bježe od etikete papučara

Sociolog Biljana Milošević objašnjava da muškarci u BiH „bježe“ od mogućnosti da uzmu porodiljsko kako u društvu ne bi bili prozvani „papučarima“.

- Treba odbaciti stereotipe o odgajanju djece. Osim toga, primjetno je da se stvari mijenjaju i u tom smislu jer nerijetko majka zarađuje više - kazala je Milošević.

Izvor: www.avaz.ba




srce2016
 
budi kum sos