U Sarajevu 50% roditelja ne koristi autosjedalice!
U subotu je u Konzum Family centru u Sarajevu održana konferencija za štampu u povodu objave rezultata prve faze preventivne akcije I ja se vozim u autosjedalici, u organizaciji Dječijeg sajma, a uz podršku MUP-a KS i BIHAMK-a.
Ovom prilikom građani su imali mogućnost da svoje autosjedalice daju na provjeru i pokaz stručnim timovima, te da dobiju adekvatne savjete, što su Sarajlije sa veseljem dočekale. Na konferenciji su se prisutnima obratili: Maja Kojundžić, direktorica Dječijeg sajma, Irfan Nefić, glasnogovornik MUP-a KS i Mersiha Imširović, stručna saradnica za bezbjednost u saobraćaju.
Maja Kojundžić istakla je da je Dječiji sajam, kao društveno odgovoran projekat, pokrenuo akciju s ciljem da se zajednički podigne svijest javnosti o važnosti korištenja autosjedalica, ali i o njihovom pravilnom odabiru i postavljanju, a sve kako bi se u konačnici smanjio broj djece stradale u saobraćaju.
Prvi dio akcije realizovan je od 19. – 24. 10. kada su pripadnici MUP-a KS na području 5 općina pregledali automobile u kojima se prevoze djeca, te provjeravali postojanje i ispravnost sjedalica u njima. Direktorica Dječijeg sajma se zahvalila partnerima koji su se sa zadovoljstvom odazvali, te izrazila da će Sajam uložiti napore da se akcija nastavi, te proširi na područje cijele Bosne i Hercegovine, tim više što su prvi rezultati skupljeni u akciji I ja se vozim u autosjedalici potvrdili da je nedovoljno razvijena svijest o sigurnosti djece u saobraćaju.
Irfan Nefić, glasnogovornik MUP-a KS pozdravio je incijativu Dječijeg sajma te izrazio spremnost na podršku ovakvim projektima od javnog značaja, s obzirom da djeca zauzimaju veliki broj učesnika u saobraćajnim nesrećama, kojih je u KS bilo više u 2015.(jan – sep) nego u prethodnoj godini. G. Nefić je ovom prilikom prezentirao statistiku prve etape akcije I ja se vozim u autosjedalici koja je rađena na terenu od 19 do. 24., u općinama: Centar Novi Grad, Novo Sarajevo, Ilidža i Hadžići.
Iako zakon nalaže da svi koji prevoze djecu moraju imati autosjedalicu u 50% pregledanih automobila autosjedalica nije postojala. Od automobila sa autosjedalicom zabilježeno je 13% slučajeva u kojima djeca nisu sjedila u autosjedalici, 22% slučaja u kojima djeca nisu bila vezana u autosjedalici.
Glasnogovornik MUP-a KS je naglasio da je ta statistika poražavajuća i pridružio se izjavi Maje Kojundžić da će ustrajati u naporima da se akcija nastavi, te da se podigne kolektivna svijest.
O važnosti autosjedalice, te njenom pravilnom odabriu i postavljanju, govorila je BIHAMK-ova stručnjakinja za sigurnost u saobraćaju gđa. Mersiha Imširović. Gđa. Imširović naglasila je da prema svjetskim statistikama čak 80% vozača ne postavlja autosjedalicu na ispravan način, što također može imati fatalne rezultate.
U svijetu dnevno u saobraćajnim nesrećama strada 3000 djece, od čega 500 sa smrtnim ishodom. Prema ovoj statistici 70% djece bi preživjelo ili imalo lakše ozljede da je autosjedalica bila postavljena na ispravan način i da su djeca bila pravilno vezana. G Imširović je objasnila i da bi autosjedalica pružila djetetu maksimalnu zaštitu u sudaru, ona se mora pravilno koristiti. To znači da:
- autosjedalica mora biti pravilno postavljena,
- dijete mora biti pravilno vezano,
- autosjedalica odgovara djetetu.
Sjedalice također moraju biti atestirane, te korištene jasno prema uputama proizvođača, a djeca u sjedalicama uvijek, čak i na najkraćim distancama pravilno vezana. Vrlo je važno koristiti sjedalicu propisanu za određenu dob i uzrast djeteta, naglasila je BIHAMK-ova stručnjakinja. Samo jedan propust može imati fatalne rezultate. Izdvojimo nekoliko minuta za sigurnost naše djece.
Dječiji sajam, MUP KS i BIHAMK svoju saradnju nastavljaju i na Dječijem sajmu, koji će se održati od 6. do 8. 11. u Skenderiji, dvorana Mirza Delibašić.
Statistika dobrovoljnog pregleda, održanog 24.10. od 11:00 – 14:00
Licencirani stručnjaci su pregledali 50 automobila, čiji su se vlasnici dobrovoljno odazvali akciji. Provjereno je kakvu autosjedalicu posjeduju, njen rok i postavku, posjeduje li zaglavlje, od kakvih je materijala, te da li roditelji djecu pravilno u njoj vežu. Roditelji su posavjetovani kako bi pravilno koristili ovaj značajan saobraćajni alat, čiji je cilj spašavanje dječijeg života.
Svi roditelji su napomenuti da se stolica mora koristiti do 12 godine, odnosno do 36 kg. Porodično savjetovalište i MUP KS, Dječiji sajam, BIHAMK i Konzum ovom su prilikom mališanima podijelili 100 poklona.