fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

zakon_umjetna_oplodnja_bih 

U Sarajevu je održana završna rasprava o Prijedlogu zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Bh. entitet Federacija Bosne i Hercegovine bi uskoro mogao dobiti zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Završna javna rasprava o Prijedlogu zakona održana je u Sarajevu.

Iako i danas, kao i prije četiri godine, postoje brojna neslaganja u vezi s predloženim tekstom, gotovo je izvjesno njegovo usvajanje, a ostaje otvoreno pitanje hoće li biti prilagođen zahtjevima religijskih zajednica, izvijestila je reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović.  Bitku s neplodnošću Indiana i Edin počeli su prije sedam godina. Nakon intenzivnog liječenja, četiri pokušaja oplodnje medicinski potpomognutom metodom, rezultat je bio uspješan.

Dobijena bitka

Kada sam vidjela pozitivan test, ostala sam šokirana. To je bio, da ne pretjerujem, možda stoti test koji sam uradila", kaže Indiana Husić-Šabanović. Na svijet su, dva mjeseca ranije, došli Jan i Adi. No, put do roditeljstva pratile su mnoge teške faze.  "U neko vrijeme počnete gubiti nadu i prolazite fazu od neke plačne, pa ste tužni, pa imate osjećaj da su svi trudni, a vi niste, pa se pitate šta ste zgriješili, dok ne dođete do faze kada vam je sve svejedno", priča Indiana. 

Njen suprug Edin kaže: "Svaki postupak je kao bacanje novčića - hoće li biti glava ili pismo, pedeset-pedeset. Ali nema nikakve veze, koliko god da bacate, uvijek je pedeset - pedeset."  Za četiri pokušaja medicinski potpomognute oplodnje, praćene intenzivnim liječenjem i hormonalnim terapijama, platili su 15.000 eura.  Ako zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom bude usvojen, mnogi parovi koji ne mogu ostvariti potomstvo imali bi pravo na dva pokušaja oplodnje o trošku države.

Oplodnja, politika i religija

O zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji u Federaciji se raspravljalo prije četiri godine. Ali, politika i religija tada nisu pronašle zajednički jezik. Politika i religija ni danas ne govore istim jezikom. "Čovjek ne stvara život, Bog ga daruje", kaže Ivo Tomašević, glavni tajnik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.  A struka pomaže, smatra ginekolog Senad Mehmedbašić. Iako je bilo prijedloga da se zakon ograniči na žene do 37 godina starosti, stručni tim koji je radio na pripremi zakona odlučio je drugačije. 

"I zbog toga smo u ovaj zakon ugradili komisiju koja će korigirati život", kaže Mehmedbašić.  Zorica Maros, profesorica moralne teologije, kaže da se, "pored ostalih manipulacija, stvara višak zametaka, svjesno i namjerno, i nemoguće je ostvariti oplodnju bez tog viška, koji je onda osuđen na zamrzavanje, ubijanje, eksperimentiranje..."  

U Bosni i Hercegovini se ne provodi edukacija iz oblasti embriologije, niti u zakonu postoji zvanje embriologa. Zakon će mnoge stvari promijeniti, no za njegovo usvajanje potreban je pristanak oba doma federalnog Parlamenta. 

Izvor: Al Jazeera




srce2016
 
budi kum sos