Zašto se malena Mia nije mogla upisati u vrtić?
Razvedeni samohrani roditelji i njihova djeca sve su brojniji u populaciji Kantona Sarajevo i Bosne i Hercegovine. Porodični zakon ih ne prepoznaje kao posebnu, ranjivu kategoriju. Problema sa kojima se oni susreću sve je više, a njihovim mukama i agoniji ne nazire se kraj.
Već godinama se samohrani roditelji bore da zakonskim rješenjima budu prepoznati kao posebna kategorija ljudi kojima je potrebna veća zaštita države. Međutim, za to, kao i za mnoge probleme sa kojima se susreću bh. građani, država nema sluha.
Uprkos naporima brojnih udruženja, njihov status još uvijek nije reguliran u okviru Porodičnog zakona FBiH. Zbog toga najviše ispaštaju samohrani roditelji i njihova nedužna djeca.
Kćerku ne može upisati u vrtić JU “Djeca Sarajeva” jer je otac živ
Jedna od njih koja se nedavno suočila sa još jednom nepravdom jeste i Bogdana Nikolić koja svoju kćerku nije uspjela upisati u vrtić JU “Djeca Sarajeva”, zbog toga što navodno ne spada u kategoriju samohranih majki, iako njena dvogodišnja Mia nema oca.
– U Mijinom rodnom listu nema nikakvih podataka o ocu, dakle on ne postoji. Kada smo pitali u Službi za socijalni rad koji je dokaz da je Bogdana samohrana majka rekli su da je dovoljno da pokaže rodni list, jer nije bilo razvoda, te nema potvrde Suda – ističe Bogdanin otac, Mijin djed, Zvonimir Nikolić.
On objašnjava da Mia ipak nije primljena u vrtić jer kao dokaz nije priložen smrtni list oca.
– Od v.d. direktorice JU “Djeca Sarajeva” dobio sam informaciju da je samohrana majka samo ona koja donese smrtni list muža. Jer da bi bila samohrana majka neophodno je da muž umre ili pogine. U svakom drugom slučaju otac postoji i ne može biti samohrana majka! I moja unuka ni na drugom konkursu nije upisana u vrtić jer joj otac nije poginuo ili umro. Pitao sam direktoricu da li to znači da se moja unuka upiše u vrtić njen otac treba biti mrtav, na što mi je ona hladno odgovorila “da” – ističe ogorčeni Zvonimir, koji je uputio žalbu ustanovi Djeca Sarajeva zbog diskriminacije.
Iz ove ustanove tvrde da za upis djece ipak mora postojati dokaz poput smrtnog lista ili sudske potvrde, koju neko poput Bogdane ne može dobiti jer nikada nije bilo vjenčanja, razvoda niti je u pitanju smrt oca. To dovoljno govori o kompleksnosti, kontradiktornosti i nepostojanju zakonskog okvira, stoga svaka institucija provodi svoja pravila.
Ko su samohrane majke?
Zvonimir dodaje da je nakon ovoga kontaktirao nekoliko centara za socijalni rad i ministarstva, međutim niko mu nije mogao dati tačnu definiciju termina “samohrana majka”.
U Zakonu o osnovama socijalne zaštite pronašao je da se samohranom majkom smatra majka koja nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sama izdržava svoju djecu. Ipak, u Porodičnom zakonu FBiH na koji se oslanjaju sve državne institucije, pa i JU “Djeca Sarajeva” samohrani roditelji uopće nisu definisani niti tretirani, a po nekim odredbama povlastice imaju samo oni roditelji kojima supružnik nije živ.
Zbog toga se brojna udruženja samohranih roditelja bore da se izmijeni Porodični zakon, kako bi i razvedeni roditelji i majke koje same izdržavaju djecu jer otac nikada nije priznao dijete imale svoja prava i posebnu zaštitu i privilegije.
Neophodno što prije promijeniti Zakon
– Naš cilj je strateški – izmjene i dopune Porodičnog i Krivičnog zakona. Moramo uvrstiti populaciju koja je razvedena u zakon da budu tretirani – istakla je za Faktor.ba Muamera Činjarević iz Udruženja samohranih roditelja “Jedan manje”.
Ona je dodala da je užasno jer nigdje nije definirano ko su samohrani roditelji, zbog čega se oni već godinama susreću sa velikim problemima, ali uprkos nastojanjima brojnih udruženja, državne institucije nemaju sluha.
– Dug je put do izmjene zakona. Mi smo tu priču započeli i nadamo se da ćemo uskoro uspjeti u našoj namjeri iako nam država u tome nimalo ne pomaže – kazala je Činjarević.
(svezabebe.ba/M.Arslanagić/Faktor.ba)