'Zaljubljeni vuk': Prva bh. interaktivna e-slikovnica
U prostorijama UNICEF-a, u okviru prezentacije novih i za našu zemlju jedinstvenih materijala za praćenje rasta i razvoja djece u ranom djetinjstvu, predstavljena je prva bosanskohercegovačka interaktivna slikovnica u printanom i obliku e-knjige sa igricom, koje je organizacija EDUS izdala uz podršku UNICEF-a.
Slikovnica „Zaljubljeni vuk“ proizašla je iz istoimenog pozorišnog komada kojeg je prošle godine EDUS producirao sa Aparat teatrom i Sartrom, a u kojem su zajednički učestvovala djeca iz Osnovne škole „Skender Kulenović“ i djeca s poteškoćama iz EDUS-ovog programa.
Autorica teksta je Marija Fekete-Sullivan, a slikovnicu su dizajnirale Adisa Vatreš-Selimović i Naida Begović.
Napravljena uz stručni savjet dr. Nirvane Pištoljević, slikovnica obiluje edukativnim sadržajima: taktilnim i interaktivnim dijelovima potiče razvoj djece u ranom uzrastu (od treće godine), a zbog bilingualnog sadržaja, na bosanskom i engleskom, pogodna je i za stariju djecu, do 12. godine.
Namjera je bila da se , između ostalog, potakne čitanje u porodici- starija djeca mlađoj. Sadržajno, slikovnica je usmjerena prema razvijanju smisla za toleranciju i prihvatanje različitosti, kao i sklonosti ka čitanju.
Javnosti je trenutno dostupna besplatna e-slikovnica „Zaljubljeni vuk“, prva takva u našoj zemlji, na ovom linku EDUS-a.
Osim priče, svojim interaktivnim funkcijama e-slikovnica pomaže djece da uče da čitaju, govore i broje, na našem i engleskom jeziku. Ukoričena verzija je štampana u samo 200 probnih primjeraka koji će biti podijeljeni centrima za rani razvoj, vrtićima i školama.
Nadamo se da će se, u međuvremenu, naći izdavač koji će ovu, u našoj zemlji jedinstevnu slikovnicu, moći izdati u mnogo većem tiražu i po pristupačnoj cijeni, kao i da će ove knjige početi šire poduhvate na poboljšanju edukativnih sadržaja i interesa za čitanje od najranijih dana, bez obzira na razvijenost i sposobnost djeteta.
„EDUS“ („EDUKACIJA ZA SVE“) je neprofitna, nevladina organizacija koja razvija i unapređuje obrazovanje i podršku djeci sa i bez poteškoća u razvoju, partnerstvom sa vladinim, nevladinim i profitnim sektorom, kroz edukaciju, informiranje i podizanje svijesti javnosti.ž
(svezabebe.ba/Radiosarajevo.ba)