(INTERVJU) Prof. dr. Senad Mehmedbašić
Poštovani profesore Mehmedbašić, Vi ste pionir u reproduktivnoj medicini u Bosni i Hercegovini. Prvi ste u BiH dobili bebu postupkom vantjelesne oplodnje. Recite nam nešto o tome.
Da, tačno prije 15 godina počeo sam se baviti reproduktivnom medicinom. Upravo tada, 1999. godine u Zavodu “Mehmedbašić“ smo dobili prvu bebu postupkom vantjelesne oplodnje domaćim snagama. Bili smo vrlo sretni i ponosni što smo savladali kompliciranu i vrlo zahtjevnu medicinsku metodu asistiranih reproduktivnih tehnologija. Bili smo također sretni jer smo našim pacijentima podarili mogućnost da u svojoj zemlji ostvare roditeljstvo. Od tada su hiljade parova ostvarili svoje želje i dosanjali svoje najljepše snove – dobili dijete. Nastavili smo se razvijati i educirati i danas Zavod „Mehmedbašić“ sa velikim uspjehom primjenjuje sve metode vantjelesne oplodnje. Prvi smo u BiH dobili trudnoću nakon mikroinjekcije, sofisticirane metode liječenja muške neplodnosti.
Molim Vas recite nam nešto o reproduktivnoj medicini, njenom statusu u našoj zemlji, eventualnim problemima i uspjesima?
Nažalost, reproduktivna medicina u našoj državi nije dovoljno razvijena, i ne prati razvijeni svijet. To je grana medicine u kojoj se zadnjih decenija dešavaju veličanstveni pozitivni pomaci, takvi i toliki da sa sigurnošću možemo tvrditi da nema bračnog para koji, bez obzira na problem,ne može postati roditelj. Reproduktivna medicina je danas postala čitav medicinski pokret. Npr. uposlenici Zavoda “Mehmedbašić“ su članovi ESHRE-Evropske asocijacije za humanu reprodukciju i embriologiju čiji godišnji sastanak okupi oko 10.000 učesnika. Oprema i medicinska tehnika u okviru reproduktivne medicine, doslovno, omogućava pogled i spoznaje o jednom donedavno potpuno nepoznatom i tajanstvenom svijetu, svijetu nastanka ljudskog bića. Nije medicina spoznala sva zbivanja jer nema metode kojom će uvijek,“iz prve“, svakoj pacijentici dobiti trudnoću. Danas je liječenje neplodnosti proces jer postoje određeni limiti uspješnosti, ali uporan, odlučan bračni par uz pomoć društva, razumjevanjem države, zahvaljujući medicinskoj struci dođe, prije ili kasnije , do djeteta.
Zašto kod nas nije dovoljno razvijena reproduktivna medicina?
Više je razloga ovoj činjenici. U vrijeme intenzivnog razvoja ove medicinske specijalnosti mi smo bili jako hendikepirani jer smo “sastavljali“ ratom razrušeni zdravstveni sistem. Nažalost, evo već dvije decenije ne uspijevamo na pravi način, sistemski, organizirano, pravilno prići pravnom, ekonomskom i stručnom rješenju bolesti što se zove bračna neplodnost. Parovi kojima treba takvo liječenje prepušteni su sami sebi. Nemamo (jedini u Evropi!) zakon koji reguliše medicinski potpomognutu oplodnju. Zdravstveni fondovi ne izdvajaju novac za liječenje bračne neplodnosti, niti jedna javnozdravstvena ustanova ne radi praktično, sistemski i kontinuirano postupke vantjelesne oplodnje, studenti i specijalizanti se o ovom problemu vrlo malo ili nikako ne educiraju, nemamo fakulteta koji “proizvodi“ embriologe. Sve su ovo kockice koje složene daju tamni mozaik našeg stanja u reproduktivnoj medicini. Pacijentima su ostali privatni medicinski centri koji jedini rješavaju ovu problematiku.
Šta je sa Zakonom o biomedicinskoj oplodnji?
Prijedlog Zakona o biomedicinski pomognutoj oplodnji je „zapeo“ negdje u parlamentarnim procedurama Federalnog parlamenta zbog, po mom mišljenu bezosjećajnosti, nebrige, neznanja ili neshvaćanja ozbiljnosti problematike. Bračna neplodnost je bolest, koju svako onaj ko je od nje bolestan, ima pravo da liječi. Država je dužna da, kao i za sve bolesti, obezbjedi uslove za to liječenje.
Pravila liječenja donosi zakon, materijalnu podršku za liječenje daju zdravstveni fondovi. Koliko je važan zakon pokazuje primjer Republike Češke gdje je davno usvojen vrlo liberalan zakon koji je omogućio pacijentima liječenje svih razloga neplodnosti, struci da svo ovo vrijeme stasava u vrh kvaliteta. Rezultat toga je činjenica da za neke metode liječenja neplodnosti u Češku dolaze pacijenti iz čitavog svijeta. Ja sam bio predsjednik Komisije, imenovane od prethodnog Ministra zdravstva prof. Mesihovića, koja je prije 3 godine, kao struka, uradila prijedlog Zakona o biomedicinskoj potpomognutoj oplodnji.
Nismo mi izmišljali ništa novo: oslonili smo se na preporuke Evropske asocijacije za humanu reprodukciju i embriologiju, na Zakone nama susjednih zemalja, ispoštovali naše specifičnosti i donijeli prijedlog koji je našim pacijentima omogućavao sve ono što je obezbjeđeno, jako davno, svim parovima u Evropi. Ništa više, čak i nešto manje zbog, eto, naše specifičnosti. I Zakon je poslije duge javne rasprave po kantonima/županijama, nakon javne rasprave u Parlamentima Federacije „pao“. Sada je negdje u ladicama, čeka novu priliku. Do tada i pacijenti i struka će da plivaju u beznađu, neko će loviti u mutnom („kad nije nešto zabranjeno, dozvoljeno je“), naš će natalitet i dalje ići u sunovrat, država („demokratska“) će i dalje oduzimati svojim sugrađanima pravo na potomstvo. I dalje će neko poradi svog svjetonazora, drugim braniti da budu roditelji. U našem usnulom društvu nećemo imati masovne udruge pacijenata da do neba dignu glas protiv ove Božije i ljudske nepravde!!!
Profesore Mehmedbašić, možete li nam objasniti šta Vaš IVF centar nudi pacijentima?
Naš IVF centar postoji već 15 godina. Zavod “Mehmedbašić“ raspolaže akademskim znanjem, ogromnim iskustvom i savremenom opremom što nam omogućava da radimo sve metode vantjelesne oplodnje. To su: inseminacija, klasična vantjelesna oplodnja-IVF (za liječenje ženskih razloga neplodnosti), mikroinjekcija-ICSI (za liječenje muških razloga neplodnosti), TESA(E), MESA(E), PESA(E)/ICSI kod najtežih oblika neplodnosti muškarca. Dobijali smo trudnoće i u populaciji paraplegičara, što je vrlo zahtjevan i specifičan metod. Planiramo ugovorom sa stranim dijagnostičkim centrom omogućiti pacijentima (kojima to treba iz medicinskih razloga) i predimplatacijsku genetsku dijagnostiku – PGD. Također namjeravamo početi sa krioprezervacijom gameta, embrija i tkiva što će još više povećati kvalitet i uspješnost postupaka.
Osim toga Zavod raspolaže i svim dijagnostičkim procedurama potrebnim za otkrivanje razloga neplodnosti, što je neophodno za pravilno liječenje. Kod nas se radi dijagnostika prohodnosti jajovoda (HSC cum CD), spermiogram, hormonski status supružnika (FSH, LH, E2, prolaktin, dihidroandrosteron, testosteron, AMH,TSH, progesteron), detekcija genetskih uzroka neplodnosti (kariogram, mikrodelecija Y hromozoma). Sofisticiranom i najosjetljivijom metodom molekularne biologije, Real Time PCR tehnologijom, otkrivamo bakterijske i druge agense koji mogu biti smetnja zatrudnjivanju (klamidija, ureaplazma, mikoplazma, MRSA, sifilis, hepatitis B i C, HIV, HPV skrining i genotipizacija). Ovom metodom otkrivamo genetske razloge trombofilije (sklonost zgrušavanju krvi što može biti razlogom neupješnih IVF postupaka). Multidimenzionalnim ultrazvučnim tehnikama (3D i 4D ultrazvuk) detektiramo građu i funkciju reproduktivnih organa što je vrhunac dijagnostičke tačnosti. Naš biokemijski laboratorij radi sve rutinske biomedicinske pretrage. Svim ovim procedurama obezbjedili smo pacijentu potrebnu uslugu, dijagnostičku i terapijsku na jednom mjestu.
Moram dodati i ove važne činjenice: cijene naših usluga se nisu mijenjale ovih 15 godina i najniže su u okruženju. U ovoj godini smo prisiljeni povećati cijene zbog rasta troškova, ali će i tada one biti manje od drugih centara. Dodaću i to da se naš IVF centar kadrovski ojačao magistrom embriologije i embriologom seniorom u Evropskoj asocijaciji za humanu reprodukciju i embriologije. IVF laboratorij je renoviran, urađen je prema najsavremenijiim arhitektonskim zahtjevima, zahtijevima kvaliteta zraka, podpritiska i temperature, upotrebljavamo savremene instrumente i opremu, obezbjeđena je kontrola kvaliteta kroz guidelines procedure. Time se stiču uslovi da naš IVF centar pristupi procesu certificiranja po standanrdima ESHRE što je još jedna kockica u dostizanju evropskih standarda u oblasti biomedicinske pomognute oplodnje.