Uloga dule - podrška trudnici tokom poroda
Uloga dula nije nešto od juče s obzirom na to da su trudnice i porodilje od pamtivijeka bile okružene majkama, sestrama, prijateljicama ili, jednostavno, ženama kojima vjeruju i koje mogu da im budu podrška.
Iskusna ili obučena babica morala je da poznaje porođaj, a "žena koja služi" (što je prevod grčke riječi "dula") da bude u stanju da saosjeća iskustvo rađanja, da osjeti emotivnu povezanost sa ženom koja treba da donese novi život, da olakša bolove i, jednostavno, bude prisutna.
Svjetska nedjelja doula, osoba koje su obučene da budu podrška i pratnja ženi prije, tokom i nakon porođaja, širom svijeta se obilježava od 22. do 28. marta, a u BiH je, za razliku od mnogih zemalja, veoma mali broj onih koji su obučeni za takvu vrstu pomoći.
Brankica Štula, jedna od tri dule u gradu na Vrbasu, pojašnjava da je u Beogradu prvi put čula za ovu vrstu pomoći, nakon čega se zainteresovala za samu obuku, te prošla četvorodnevni kurs.
"Svrha kursa je da se na porođaj gleda na prirodan način, na jedan fiziološki proces koji se odvija kod žene. Žena koja je vodila obuku koju sam prošla je Mađarica Reka Dezi i ona je sertifikovani dula trener, koji putuje po svijetu i drži obuke", govori Štula i dodaje da svoje usluge do sada nije naplaćivala.
Ističe da dula treba da informiše i savjetuje trudnicu te da, kada krene porođaj, koristi metode i tehnike koje pomažu porodilji da kroz taj proces prođe što manje traumatično.
"One mogu da rade sve što će majci da služi kao pomoć, nekada je dovoljno samo da je drže za ruku, a mogu da joj pomognu i u kućnim poslovima", priča Štula, koja je diplomirani inženjer građevine i joga instruktor i koja je dosad savjetima pomagala trima trudnicama.
Njenoj sugrađanki Dragani Tepić, koja je inače asistent na ovdašnjem Arhitektonsko-građevinskom fakultetu, bilo je, kako ističe, bitno da prođe obuku za dule zbog sebe, da zna kroz šta će jednog dana proći.
"Dula je osoba koja pomaže ženi, ali i njenom partneru. Ona ne prisustvuje samo porođaju kod kuće, već i u bolničkim uslovima. Tu može pomoći masažom, stavljanjem obloga, davanjem hrane i vode, te korištenjem metoda i tehnika vizuelizacije koje doprinose osjećaju opuštenosti i sirugnosti", dodaje ona. Dosad je uglavnom prijateljicama besplatno prenosila znanje koje je stekla tokom obuke koju je prošao i njen suprug Aleksandar.
"Bila sam oduševljena zato što to želi i sve je dobro prošlo. Mentorka je do tada imala samo jednog muškarca na takvoj obuci i to je bio momak koji završava fakultet za babice i na neki način mu je to u sklopu posla", kazala je Tepićeva te podsjetila da je u Sloveniji odnedavno zakonom uređeno da porođaju, pored oca, u porodilištu može prisustvovati i dula.
Na porođaju samo u Pakracu
Porodilište u Pakracu jedino je u Hrvatskoj u kojem je od 2014. dulama omogućeno da prisustvuju porođaju. Procedura je bazirana na ugovoru, na inicijativu porodilje, koja eventualno i plaća tu uslugu, a bolničko osoblje je zadovoljno dosadašnjim iskustvima.
"Imali smo pet takvih porođaja prošle godine i jedan od početka ove. To je slobodan odabir žena, koje su vrlo zadovoljne zbog toga, ali i mi, s obzirom na to da se dula ne miješa u struku, a velika je psihička i fizička pomoć porodiljama", pojašnjava Đurđica Stokić, glavna sestra porodilišta i ginekologije u pakračkoj bolnici.
(svezabebe.ba/Nezavisne Novine)