In Vitro: Očekujem dijete: emotivne priče parova
Kad čujemo izraz In vitro, prvo pomislimo na “dijete iz epruvete” ali kod ove vrste oplodnje sve što je umjetno je okruženje, ostatak procesa oplodnje jednak je oplodnji jajašca u tijelu žene. Kako je in vitro oplodnja veoma skupa, a nažalost malo je slučajeva u kojima iz prvog pokušaja dolazi do trudnoće, ne možemo baš reći da je prvi izbor parova koji ne mogu prirodnim putem dobiti dijete. Međutim, ponekad In vitro-potpomognuta oplodnja ostaje jedina opcija za roditelje bez djece.
Sam postupak oplodnje se svodi prvobitno na uzimanje hormonalne terapije sa ciljem pokretanja rada jajnika i kako bi se proizvelo nekoliko jajašaca prije nego se hirurškim putem izvade iz ženinog tijela. Vađenje se izvodi uz pomoć velike igle koja ulazi u vaginu. Postupak nije bolan, ali može biti izuzetno stresan za ženu. Istovremeno muškarac mora dati sjeme iz kojeg će se laboratorijski izvadati spermij. Neposredno nakon vađenja, jajašaca se stavljaju zajedno sa izdvojenim spermijima u posudu te se ostavljaju u inkubatoru u idealnim uvjetima za oplodnju jajašaca. Redovito se provjerava stanje kako bi se utvrdilo da li je došlo do oplodnje. Ukoliko je do oplodnje došlo, oplođena jajašca će se tako čuvati do nekoliko dana prije nego se ona najkvalitetnija vrate u maternicu.
Najveća prednost in vitro oplodnje je svakako što omogućuje da zatrudne i žene koje to prirodnim putem nikad ne bi mogle zbog, da li blokiranih jajovoda ili bilo kojeg drugog fizičkog oštečenja. S druge strane, ukoliko je problem neplodnosti bio sa partnerove strane, ako je u sjemenu smanjen broj spermija in vitro oplodnjom može doći do oplodnje jer se izoliraju samo najkvalitetniji spermiji. Postoji rizik i od vanmaterične trudnoće, kao i šanse za višestruku trudnoću s obzirom na to da se najčešće vraćaju dva oplođena jajašca kako bi se povećale šanse za trudnoću.
Na TLC-u, kanalu namijenjenom ženama, od 20. februara u 20.00 sati slijedi premijera potpuno novog dokumentarnog serijala koji govori o najvećoj zamislivoj ljubavi i želji ljudskog bića, a istražuje ponekad kontroverznu temu in vitro oplodnje.
In vitro. Očekujem dijete prati emocionalne priče šest parova, koji su u različitim fazama postupka IVF-a, u svom krajnjem pokušaju da imaju dijete. Gledatelji će upoznati parove, njihove motive i dug i naporan proces koji su morali proći do najveće sreće.
Svi oni imaju nešto zajedničko, muče ih iste brige i strahovi. Nalaze potporu jedni u drugima i kroz cikluse prolaze zajedno. Prolaze kroz iste padove ali i uspone, ali i pokušavaju zadržati optimizam, ma koliko im teško bilo.
Svi parovi su postupak oplodnje vodili u klinici Novum u Varšavi. Ova poljska klinika pomogla je brojnim parovima. Vodi se motom da svaki čovjek u određenoj životnoj fazi treba liječničku pomoć, a oni je pružaju na samom početku, u trenutku začeća i stvaranja novog života.
Gledatelji će upoznati parove, njihove motive i dug i naporan proces koji su morali proći do najveće sreće. U zadnje 3 epizode ćemo te iste parove susresti devet mjeseci kasnije, i vidjeti što se dogodilo.