fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

U toku vikenda više od 1.500 pacijenata se javilo u Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo – kazala je Agenciji Fena direktorica JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS-a Sena Softić – Taljanović. 

Naglašava da nije riječ o hitnim stanjima, odnosno stanjima gdje je pacijentima život ugrožen, te da je 80-90 posto tih pacijenata zdravstvenu zaštitu moglo da dobije kod svog porodičnog ljekara ili u Domu zdravlja, ali su ipak došli u Hitnu pomoć i svi su zbrinuti. 

Upale pluća koje se teško otkrivaju

Softić-Taljanović kaže da se najviše pacijenata javilo s upalom disajnih puteva, kako kod odraslih tako i kod djece. 

- Ta oboljenja su praćena izuzetno visokom temperaturom, suhim podražajnim kašljem, općom slabošću, malaksalošću, bolovima u mišićima i kostima, gubitkom apetita – kazala je Softić-Taljanović. 

Navodi da je pregledom doktora Hitne pomoći kod mnogih pacijenata dijagnostirala upala pluća koju često doktori u samom početku ne mogu dijagnosticirati slušajući pluća slušalicama. 

Uprkos snijegu i poledici, ekipe Hitne medicinske pomoći su obavljali kućne posjete i nijedna posjeta nije ostala neobavljena za protekla 72 sata, s tim što je dolazak na lice mjesta nešto usporeniji u odnosu kada nema snijega i poledice. 

- Razlog zbog kojeg su ekipe najčešće odlazile u kućnu posjetu su kod odraslih povišen krvni pritisak. U toku ovog vikenda bilo je i dosta moždanih udara, reagirali su i hronični bolesnici i bolesnici koji su preboljeli infarkt miokarda, odnosno srčani udar kao i moždani udar – pojasnila je Softić – Taljanović. 

Dodala je da se u Hitnu pomoć jučer i danas obratilo dosta sugrađana s prelomom potkoljenice i podlaktice, usljed pada zbog poledice. 

Preporučuje se adekvatno oblačenje tokom zimskog perioda

Preporučila je da građani nose obuću adekvatnu ovakvom vremenu i garderobu usklađenu niskim temperaturama. 

- Potrebno je obući kapu, rukavice, šal, ali ne šal kao modni detalj nego da ima svoju funkciju da se zaštite disajni putevi, odnosno da šal ide preko usta i nosa, da udahnuti zrak na taj način prođe jednu barijeru, odnosno jednu fazu zagrijavanja do dolaska u pluća – kazala je Softić – Taljanović. 

Istakla je da hladno vrijeme nikako ne odgovara srčanim bolesnicima i bolesnicima koji imaju probleme s cirkulacijom. 

- Za vrijeme niskih temperatura i hladnoća dolazi do sužavanja krvnih sudova, pa je rizik od moždanog udara, infarkta, srčanog udara kao i od skoka krvnog pritiska, izuzetno visok. Mi u Hitnoj pomoći često kažemo da srce ne voli hladnoću, pa zato trebaju dok su niske temperature da se utople i zdravi građani kao i oni koji već imaju oboljenje ili predispoziciju za oboljenje krvnih sudova i srca – poručila je Softić- Taljanović.

Izvor: FENA




srce2016
 
budi kum sos