Trudnica žrtva nasilja u porodici potražila pomoć
M.Š. ima 41 godinu. Bila je žrtva nasilja i odlučila je to promijeniti. Pročitajte njenu priču.
Zbog čega si shvatila da se nešto mora promijeniti kako bi izašla iz situacije u kojoj si se nalazila?
M.Š.: Onoga trenutka kada sam i tokom trudnoće bila izložena nasilju i iz straha da bi mogla izgubiti dijete, potražila sam pomoć.
Kakvu podršku i od koga si dobila?
M.Š.: U Sigurnoj kući sam bila zaštićena- i od uposlenica zajedno sa menadžericom dobila sam svu potrebnu pomoć kako bi se oporavila od posljedica nasilja – pružena mi je i pomoć tokom poroda i sa svojim djetetom sam mogla nastaviti boravak u Sigurnoj kući do okončanja mojih statusnih pitanja kako bi samostalno nastavila živjeti i skrbiti o svome djetetu. Ni nakon odlaska iz Sigurne kuće nisam zaboravljena i dalje mi se pruža podrška ukoliko naiđem na neke nejasnoće i nedoumice.
Koja vrsta podrške je za tebe bila najkorisnija?
M.Š.: Razgovori – individualni – grupni rad i konstantna podrška meni i mome djetetu – naučili su me da poštujem sebe.
Koji bi tvoj savjet bio ljudima u sličnoj situaciji?
M.Š. Reći ne nasilju – reći: ja mogu, ja hoću i ja želim i to sam naučila za čitav život i to je moja vodilja.
Kampanja "Nisi sama"
UN Women ured u Bosni i Hercegovini povodom 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama pokreće kampanju „Nisi sama“ na društvenim medijima podržanu od tradicionalnih medija u BiH, a s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti rodno zasnovanog nasilja. Nasilje nad ženama i djevojčicama će biti predstavljeno kao pitanje socijalne pravde te kao pitanje ljudskih i građanskih prava.
Kampanja 16 dana aktivizma se koristi kao organizaciona strategija širom svijeta od strane pojedinaca i grupa, kao poziv na eliminaciju svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama. Kampanja počinje 25. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a završava 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.
UN Women će prikazati dvije različite strane priče o nasilju. S jedne strane, priče preživjelih, koji mogu poslati snažnu poruku o tome kako prepoznati rodno zasnovano nasilje, te kako potražiti pomoć i podršku. S druge strane, kampanja će predstaviti stručnjake, žene i muškarce, koji se na dnevnoj osnovi bore protiv rodno zasnovanog nasilja kao i na prevenciji istog.
Cilj je, naglašavajući priče preživjelih kao i priče radnika, istaknuti postignuća i prepreke koje su obje strane morale savladati. Nasilje je problem cijelog društva i ne treba biti nevidljivo.
Izvor: 16dana.ba