Podrška dojenju kroz niz edukacija u BiH
U čast naših dragih majki i njihove jedinstvene uloge, BioSave kompanija je sa zadovoljstvom podržala Svjetsku sedmicu dojenja kroz niz edukacija u Bosni i Hercegovini.
Priroda je obdarila ženu da nakon poroda producira savršen biološki dar-majčino mlijeko. Majčino mlijeko je najzdravija hrana za dojenče i jedina hrana koju dijete treba u prvih 6 mjeseci života.
Sastav mlijeka sadrži niz hranjivih tvari kao što su bjelančevine, šećer, vitamin, masne kiseline, koji u potpunosti ispunjavaju dječije potrebe za hranom I tekućinom. Bliski kontakt majke i bebe, pogotovo u prvim mjesecima života bebe, grade emotivnu povezanost, psihičku povezanost, te jačaju imunološki sistem i smanjuju mogućnost alergijskih oboljenja.
Mame, a i one žene koje to uskoro planiraju biti prisustvovale su prvoj edukaciji o dojenju koja je organizovana u Širokom Brijegu. Edukacija pod nazivom „Podrška dojenju“ održana je u hotelu Park koju je organizovala doktorica obiteljske medicine Melani Kvesić.
Prema riječima doktorice Kvesić dojenje je veoma bitno jer majčino mlijeko daje bebi imunitet koji je veoma bitan za dalji razvoj djeteta. Međutim,na početku se mogu javiti problemi usred dojenja, a mlade mame se nemaju kome adekvatno obraditi za savjet, pa se često dešava da dolazi do ranog prekida dojenja. U posljednje vrijeme u ishranu bebe često se uvodi umjetno mlijeko i umjetna prehrana iz neznanja, pa je veoma bitno istaći važnost dojenja. Kada beba postane veća, a dojilja iskusnija i samo dojenje postaje lakše.
Prva sedmica augusta je sedmica dojenja i upravo iz tog razloga želimo da povećamo svijest i produžimo vrijeme dojenja, istakla je sestra Rusmira Arapović koja već 25 godina radi kao savjetnica za dojenje u SKB Mostar. Ona je također pozvala jednu mamu iz Širokog Brijega koja je ukazala na strpljivost kao bitnu kariku u dojenju. Danas se majke informišu preko interneta i portala gdje razmjenjuju mišljenja sa drugim trudnicama, međutim bez stručnog savjeta često dolazi do nejasnoća i dvojbi što može izazvati dodatnu zabunu.
O samom dojenju govorila je i doktorica Vajdana Tomić načelnica za ginekologiju i porodiljstvo SKB Mostar. Ona je istakla da dojenje na javnom mjestu ne bi trebalo da predstavlja problem te, da ona podržava majke da doje u javnosti.
Drugi dan je također održana radionica „Podržimo dojenje“,ovaj put u Mostaru u lokalu „Cake Bar“.
Radionici je prisustvovao veliki broj trudnica, a o samom činu i važnosti dojenja govorile su doktorica Tanja Krešić, ginekolog SKB Mostar, te sestra Rusmira Arapović koja je dan prije vodila radionicu održanu u Širokom Brijegu. Doktorica Krešić je istakla da dojenje bude veoma teško u početku jer je beba mala, a majke neiskusne, no međutim vremenom se shvati koliko je majčino mlijeko neophodno za daljni rast i razvoj djeteta. Dojenje je proces koji zahtijeva mnogo strpljenja i upornosti, ali poslije određenog vremena postane rutina, rutina koja je od iznimne važnosti za povezivanje majke i djeteta.