fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

trece-tromjesecje-kontrola

Algoritam kontrole trudnoće predstavlja smjernice i standard pregleda koji bi se trebali obaviti tokom trudnoće. Provođenjem algoritma pregleda obezbjeđujete da Vi i Vaša beba imate adekvatan medicinski tretman.

Ovim se stvaraju pretpostavke da trudnoća i porod prođu uredno, a da Vi i Vaša beba budete zdrave a Vaša porodica sretna!

Pregled od 28. do 37. nedjelje gestacije

Pregled se radi svake 4 nedjelje i podrazumjeva uobičajene već navedene mjere i medicinske postupke (TT, urin, Uz pregled: procjena tjelesne mase fetusa, odredjivanje standarda rasta i razvoja fetusa, količine plodove vode, starosti posteljice, stanja mikrobiološkog statusa rodnice i grlića, korekcija ishrane, napredovanje psihofizičke pripreme trudnice, plan realizacije pohranjivanja matičnih stanica).

1. Sa 34. nedjelje 3. kontrola titra antitjela i  ICT ako je trudnica Rh negativna,

2. Sa 35. nedjelja uraditi bris vagine i nosa (oba supružnika) na MRSU (preporuka  PCR metodom), te bris rodnice na beta hemolitićki streptokok grupe B,

3. Kontrola KS i željeza u serumu, urina, ev. urinokultura,

4. Uzimanje  pretraga na Hepatitis BiC te HIV kod trudunica koje su se odlučine na pohranu matičnih stanica (preporuka PCR metodom),

5. Pregled u ovoj dobi trudnoće je svakih 20 dana

40-sedmica

Pregled od 37. nedjelje do porođaja

Pregled je svakih 7 dana i podrazumjeva:

1. Vaginalni pregled kada se ginekolog informiše o građi zdjelice trudnice, činjenici da li postoje anatomski ili drugi apsolutni zahtjevi za porod carskim rezom ili se pak predviđa porod prirodnim putem što je najbolji izbor.

Vaginalni pregled se u tom slučaju ponavlja jednom sedmično ili češće kada se utrđuje tzv. Bishoff scoor, odnosno stanje grlića materica, njegova zrelost, dužina, otvorenost i spremnost za prirodni porod. Kada je ovaj skor povoljan, trudnica se u dogovoru sa ginekologom šalje u porodilište.

Ovaj pristup obezbjeđuje komfor i majke i bebe u porodu. Ako se prvim pregledom ustanovi medicinska potreba za carskim rezom rade se relavantni krvni nalazi (KS, ŠUK, urea, urin, procjena sistema zgrušavanja krvi /broj trombocita, APTV, fibrinogen, D-dimer, vrijeme krvarenja, protrombinsko vrijeme –INR, mineralogram) uradi se EKG i pregled interniste.

2. Određivanje biofizičkog profila fetusa ili samo kardiotokografski pregled omogućuje objektivizaciju stanja ploda i ponavlja se zavisno od skoriranja njegova zapisa, odnosno stanja zdravlja fetusa. 

Ovakav pristup kontroli trudnoće i trudnice obezbjeđuje maksimalnu brigu za zdravlje majke i ploda te obezbjeđuje optimalan porod, komforan, siguran.

Zašto je algoritam kontrole trudnoće važan?

Algoritam kontrole trudnoće garantuje svakoj trudnici i njenoj bebi jednako kvalitetnu medicinsku zaštitu bez obzira gdje se ta zaštita provodi ili koji to ginekolog čini. Tražite od vašeg ginekologa provođene ovoga algoritma.

Za portal svezabebe.ba piše
Prof. dr. Senad Mehmedbašić