fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

drugo-tromjesecje-kontrola

Algoritam kontrole trudnoće predstavlja smjernice i standard pregleda koji bi se trebali obaviti tokom trudnoće. Provođenjem algoritma pregleda obezbjeđujete da Vi i Vaša beba imate adekvatan medicinski tretman. Ovim se stvaraju pretpostavke da trudnoća i porod prođu uredno, a da Vi i Vaša beba budete zdrave a Vaša porodica sretna!

Pregled od 16. do 20. nedjelje trudnoće

U ovoj dobi pregled podrazumjeva, osim redovnog vanjskog palpatornog pregleda visine fundusa materice, kontraktibilnosti uterusa, kontrole krvnog pritiska, tjelesne težine trudnice, pregleda urina, konsultacija oko načina ishrane, terapije i sl. i nekoliko važnih i specifičnih pretraga ove gestacijske dobi. 

1. Od 16. do 20. nedjelje moguće je uraditi (u slučaju indikacija) ranu ammnocentezu, klasičnu citogenetsku metodu ili genetsku, „brzu“ PCR QF metodu. 

2. Oko 20 nedjelje trudnoće potrebno je uraditi PA bris i bakteriološke  briseve  cerviksa i rodnice ako to ranije nije urađeno (preporuka PCR tehnikom).  

3. Oko 20 nedlelje gestacije potrebno je uraditi rutinski 3 urinokulture radi detekcije asimptomatske bakterijurije.  

4. kontrolisati hematološke i biohemijske nalaze krvnih testova (KS, Fe u serumu, urea, ŠUK, urin) 

5. Od 18-20 nedjelje uraditi ekspertni 3D i 4D ultrazvučni pregled i „anatomski sken“, odnosno vrlo detaljno utvrditi građu i funkcije organa i sistema fetusa. 

6. Kod Rh negativnih trudnica u 16. nedjelji gestacije radi se prvi put  titar antitjela i indirektni Cooms test (on će se ponoviti u 26. i 34. nedjelji trudnoće). U slučaju negativnog ICT testa indicira se ampula Rhogama kao profilaksa Rh izosenzibilizacije.

Od ove gestacijske dobi se mjeri protok arterije cerebri medije (Color Doppler tehnika) . Služi da se objektivizira anemija fetusa i njegova ugroženost. 

7. Cervikometrija: transvaginalno i transabdominalno mjerenje dužine cervikalne osi i oblika unutrašnjeg ušća radi preveniranja prijevremenog radjanja.  

U ovoj dobi pacijent  treba da se informiše o  matičnim stanicama, njihovoj ulozi u savremenoj medicini, benefitu koji donosi ulaganje u budućnost svog djeteta pohranom matičnih stanica. Informacije i literaturu o matičnim stanicama daje ginekolog i medicinsko osoblje zdravstvenih ustanova. 

U ovoj dobi gestacije pacijentica također od svoga ginekologa traži podršku, način i mjesto obavljanja psihofizičke primpreme za porod i dojenje. 

sretna-trudnica

Pregled od 26.-28. nedjelje gestacije

• U ovoj gestacijskog dobi radi se obavezni skrining test na šećernu bolest u trudnoći (gestacijski dijabetes) - OGTT. To je jednostavan test, neinvazivan i sastoji se u  opterećenju trudnice sa  rastvorom 75 g glukoze, mjerenjem novoa šećera u venskoj krvi natašte i nakon 2 sata od uzimanja koncentrirane glukoze. Interpretaciju testa i njegove terapijske ili higijensko dijeteske konsekvence uradiće ginekolog.

Vrlo je važno za trudnicu i njen plod utvrđivanja postojanja gestacijskog dijabetesa jer u slučaju neprepoznavanja ovog oboljenja  dolazi do vrlo teških posljedica i za manjku i za njen plod, mjenja se stav prema porodu. 

Ultrazvučnim pregledom se  objektivizirana tjelesna masa fetusa jer od ove gestacijske dobi počinje intenzivniji rast njegove težine. Pregled posteljice je važan jer počinju prvi znaci njenog  patoškog starenja (hipertenzija, insificijencija drugog razloga-pušenje npr.)

• U ovoj dobi trudnoće provjerava se hemalog: (krvna slika, Fe u serumu, UIBC, TIBC,  feritin) jer je naglašena  intenzivnija potreba  fetusa za  željezom. 

• Kod Rh nagativne trudnice odrediti (drugi put) titar antitjela i (indirektni Coomsov test). Indicira se prva ili druga doza  amp. Rhogama radi Rh izosenzibilizacije.

U ovoj dobi se mjeri protok a. cerebri medije i njen pik sistolne brzine radi objektiviziranja eventualne anemije fetusa i potreba za hospitalizacijom i daljim mjerama.

Za portal svezabebe.ba piše
Prof. dr. Senad Mehmedbašić