fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

mehmedbasic-savjet-maj

Krajnji cilj svake želje za potomstvom jeste da  djete i majka nakon poroda budu zdravi. Da biste omogućili da vaše dijete započne svoj život na najbolji mogući način, potrebno je da vi i vaš suprug budete zdravi i maksimalno predani tom cilju.

Šta učiniti prije začeća?

Prvi i pravi potez je posjeta svom liječniku, ginekologu. U posjetu odlazi par, vi i vaš muž. Logično, razgovor sa liječnikom je vrlo važan. Radi toga se za taj razgovor pripremite: zapišite pitanja za koja vi mislite da su bitna, izgovorite sve svoje nedoumice i strepnje. Samo tako, bez ikakvih dilema, bićete naoružani i znanjem o onome što slijedi, samosvjesna, pouzdana, puna odlučnosti, punog psihološkog zdravlja-prava trudnica.

Prvi dio razgovora biće usmjeren na vaše reproduktivno zdravlje. Biti će to pitanja o menstruacijskom ciklusu, njegovoj redovnosti, obilnosti menstruacijksog krvarenja, bolnosti i slično, a što će ginekologa usmjeriti prema potrebnim pretragama. Pitaće se vas o broju poroda, pobačaja, krvnoj grupi, o tome imate li neke specifične ginelokoške probleme a tiču se plodnosti. Npr. jeste li imala operaciju na reproduktivnim organima, upale, endometriozu, imate li hroničnih oboljenja (bolesti srca, pluća, šećerne bolesti, visok krvni pritisak i sl.).

Vrlo važan dio razgovora je da li uzimate trajno ili povremeno neke lijekove i koje su  doze tih lijekova. Lijek može biti vrlo štetan u ranoj trudnoći te se, ako je on neophodan, u konsultaciji sa kliničkim fakmakolozima mijenja da bi izbjegli štetne efekte za embrij ili bebu, a da pri tome ne ugrozim majčino zdravlje. Može se smanjiti doza lijeka ili pak nalaziti neka druga opcija  kao benefit i za majku i buduću bebu.

Liječnik će utvrditi vaš imunitet. Provjeriti će kalendar vakcinacije i vašu imunost na zarazne bolest. Dileme će rješavati testom iz krvi. U trudnoći se ne preporučuje vakcinacija (ako nije umrtvljena-atenuirana). Ako u porodici vas ili vašeg supruga postoji genetsko oboljenje, liječnik će vas poslati na predkoncepcijski genetski savjet.

Savjetovanje pomaže u određivanju stava o opasnosti od genetskih bolesti buduće bebe. Ovaj savjet se preporučuje kod svih osoba nakon 35. godina života, određenih etičkim grupacijama i sl.

Pitanja o kontracepciji su sastavni dio ovog razgovora. Dogovorom sa ginekologom prestaćete sa kontracepcijom na način kako vam on predloži.

Razgovor o životnim navikama je neizostavan. Pušenje, alkohol, droga loša ili pretjerana pogrešna ishrana, život bez tjelovježbe, djelovanja štetnih hemikalija i otrova, zagađenost zraka, enorman tjelesni fizički i psihički napor ne idu u prilog zdravom potomstvu.

Važnost ishrane

Pravilna i zdrava  ishrana  prije i tokom trudnoće  je namjerljivo važan faktor za  zdravlje majke i bebe. Nekoliko je važnih premisa vezano za ishranu prije trudnoće: "ne treba jesti duplo više, treba jesti duplo bolje, zdravije", ili "tri su BIJELE SMRTI u trudnoći i prije nje: so, šećer, masnoća !!!".

ishrana_trudnoca

Kako i šta jesti?

Prehrambena piramida nam u tom odabiru pomaže: najviše ću jesti voće i povrće, bijelog mesa, osobito ribe, mlijeko i mliječne proizvode (manje slane i manje masne), cerealije, integralni hljeb i takve proizvode od žita.

Najmanje ću jesti masno, slano i slatko. I vrlo važna činjenica: svaki obrok u pripremi za trudnoću mora biti izbalansiran, sa ravnomjerrno zastupljenim mineralima, vitaminima, nekoncentrovanim ugljičnim hidratima, proteinima i mastima.

Pred začeće je vrlo važno unostiti što više zelenog povrća jer je ono bogat izvor folne kiseline. Folna kiselina omogućava pravilan razvoj centralnog nervog sistema. U tom smislu se preporučuje i unos  nezasićenih masnih kiselina. 

Tjelesna težina

Idealna tjelesna težina je prava preporuka za zdravu trudnoće. Ako ste pretili, ne preporučuju se drastične redukcione dijete, pa potom trdunoća. Potrebno je da uočite manjkavosti vaše prehrane (može vam u tom pomoći i nutricionita), da se okrenete zdravoj prehrani kroz duži vremenski period i tek tada planirate začeće.

Neka stanja poput policističnih jajnika dovode do pretilosti. Oni su i relativno čest razlog nezatrudnjivanja. Kod ovog sindroma postoji neredovan ciklus, neredovna menstruacija ali i loš hormonski status loših relativnih odnosa među hormonima reprodukcije, povećanje androgenih hormona, sklonost gojenju zbog insulinske rezistencije, itd. Sva ova stanja smetnja su zatrudnjivanju.

Rješenje je jednostavno: mršanje i tjelovježbe: smanjiti 10% od tjelesne težine, znači 80% ciklusa sa ovulacijom, a to znači i trudnoću!

Niti  manja tjelesna težina nije preporučljiva za začeće. Pretjerano gladovanje, pretjerana tjelovježba ili bulimija mogu biti ozbiljna smetnja zečeću. U ovim slučajevima neophodan je savjet nutricioniste.

Fizička kondicija

Trudnoća je veoma veliki, često i najveći i fizički zahtjev za tijelo žene. Zbog toga je vrlo dobro kroz različine vježbe, plivanje, brzo hodanje, jogu, džoging, pilates, vožnju biciklom i sl. doći do zavidne fizičke kondicije kada ćete svom djetetu podariti najviše kisika u krvi jer ste naučili disati tokom priprema, vaš će porod biti komforan, silne napore nakon poroda vrlo dobro će te izdržavati (noćna ustajanja i sl.).

pusenje

Smanjiti loše životne navike!

Pušenje je vrlo štetno po zdravlje fetusa. Koeficijent inteligencije djeteta majke koja puši i trdundoći je višestruko manji nego li bio da majka ne puši. Jasno je da broj cigareta mnogo znači, ali i pet cigareta dnevno je velik pušač.

Nikotin direktno ugrožava fetus, ugljično monoksid „sjeda“ u eritrocitu na mjesto kisika u  hemoglobinu i fetus dobija manje kisika, biva manje tjelesne težine (“manja beba za datum rođenja“). Sastojci duhanskog dima mogu dovesti do gubitka elasticiteta plodovih ovoja, što dovodi do ranijeg prskanja vodenjaka, a to do prijevremenog rađanja, o ono opet do upitnosti hoće li ranije rođeno dijete da vidi, da čuje, da se pravilno razvija, mentalno i fizički ...

Zato prije planiranja začeća, bez ikakvih dilema: prestanite pušiti!!! 

Mi tokom trudnoće majci koja puši kažemo, u želji da prekine sa pušenjem, da naglas nekoliko puta u momentu uvlačenja duhanskog dima u pluća kaže: “Ja sada svjesno trujem svoje dijete!“

Alkohol kod muškarca smanjuje i broj i kvalitet spermatozoida i direktno utiče na plodnost. Kod žena alkoholičarki ciklusi postaju iregularni, nema ovulacije niti zatrudnjivanja, češći su spontani pobačaji. Kod ovih žena, ako su trudne, alkohol diretno oštećuje jetru nerođenog djeteta, izaziva poremećaju u probavi, dovodi do tipičnog izgleda lica i stigme za čitav život.

Utjecaj stresa

Kod snažnog i dugotrajnog stresa dolazi do opadanja broja ovulacija kod žena i smetnji zatrudnjivanja. Kod muškarca trajni stres smanjuje i broj i kvalitet spermatozoida i utiče na plodnost.

Stres kod oba partnera smanjuje libido! Osobito je poguban stres kod nemogućnosti začeća jer on sam biva nova "omča" na kvalitet zbivanja važnih za reprodukciju.

Ako liječnik ocijen da ste pod uticajem jakog stresa ili vi to uočavate sami, potražite savjet i provodite tehnike opuštanja od stresa.

Za portal svezabebe.ba piše
Prof. dr. Senad Mehmedbašić