fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

suada_tinjic

Višeplodna trudnoća podrazumijeva stanje kada se u maternici razvijaju dva ploda ili više. Višeplodna trudnoća je oduvijek privlačila pažnju ljekara i biologa iz sljedećih razloga: 

 

- Ove trudnoće prati veći broj komplikacija tokom trudnoće i porođaja, kako za plodove tako i za majku. 
- Fetalni perinatalni mortalitet je nekoliko puta veći nego kod jednoplodne trudnoće. 
- Iz podataka koji su dobiveni od trudnica tegobe su jače izražene. 
- Biolozi-genetičari na slučajevima blizanaca rade na istraživanju genetskih oboljenja, posebno još nepoznate etiologije kao kod neoplazija i imunoloških oboljenja, ispitivanje uticaja spoljnih faktora i nasljednih činilaca. 
- Višeplodna trudnoća zbog komplikacija u trudnoći i porođaju se vodi kao visokorizična trudnoća.

Učestalost ovih trudnoća je teže prikazati jer se jedan dio njih zavši ranim spontanim pobačajem, bez prethodne dijagnoze, ili se u ranoj embrionalnoj fazi razvoja dešava da jedan plod odumre, a dalji tok trudnoće se vodi kao jednoplodna trudnoća.

U IVF postupcima veći je procenat višeplodnih trudnoća, a sve više imamo trudnoća koje su nastale putem IVF-a. Inače, jedna blizanačka trudnoća nastaje na 80-90 porođaja, trojke nastaju na 7-8 hiljada porođaja. Blizanačka trudnoća nastaje oplodnjom jedne ili dvije jajne stanice.

pitanja-trudnoca

Monozigotne blizance koji nastaju oplodnjom jedne jajne stanice jednim spermatozoidom, istog su spola i spoljnjeg izgleda, rjeđi su od dizigotnih i njihova učestalost je 20-30%. Dizigotni blizanci nastaju oplodnjom dvije jajne stanice sa dva spermatozoida, mogu biti istog ili različitog spola, učestalost iznosi 80-90%. Nasljedni faktor ima ulogu za nastajanje blizanačke trudnoće.

U toku trudnoće mogu se javiti tegobe. Jače tegobe koje se mogu javiti su: pritisak u karlici, mučnina i povraćanje, otoci ekstremiteta, vene, nesanica, otežano disanje, pojava hipertenzije, hipertenzivni sindrom preeklampsija i eklampsija, anemija, polihidroamnion, anomalije pobačaji. Takođe se javlja i prijevremeni porođaj koji se u 50 % završava prije 37 sedmice, najčešće između 32-34 sedmice.

Vođenje trudnoće i porođaj

U slučaju blizanačke trudnoče potreban je veći nadzor i odgovarajući tretman. Porođaj traje duže, duži je period dilatacije 15-16 sati, a ekspulzija je laka. Nakon rađanja prvog blizanca odmah se uradi amniotomija drugog blizanca, uredi se njegov položaj, čije se rađanje završava u narednih 5 minuta. 

U određenim slučajevima potrebno je raditi carski rez. Apsolutne indikacije za carski rez su: ispali pupčanik prvog blizanca pri nedovoljnoj dilataciji, poprečni položaj, koliziji, odljubljivanje posteljice. Relativne indikacije su: teži i veći drugi blizanac sa karličnom prezentacijom, placentno doba.

Za portal svezabebe.ba piše,
Dr. Suada Tinjić
, specijalista ginekologije i akušerstva