fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

doc.dr.med.Sanja_Sefic

Šta znači začepljenje suznih kanala kod bebe? 

Veoma često dijete se iz porodilišta dovede sa crvenim, otečenim i suznim očima koje stalno krmeljaju. Ukoliko se radi i o pojavi gnojnog sadržaja, neophodno je uraditi bris da se ukloni mogućnost infekcije očiju djeteta prilikom prolaska kroz porođajni kanal. Ako je rezultat pozitivan, i majka i dijete se liječi odgovarajućim antibioticima.  

Ako se bebi zacrveni i stalno suzi jedno ili oba oka par dana kasnije najvjerovatnije se radi o suženju suznih puteva tako da suza otiče ali smanjeno i neadekvatno kroz suzni kanalić, zadržava se u dijelovima suznog puta najčešće u očnom rasporku i predstavlja idealan medij za razvoj infekcije. Javlja se gnojan sadržaj, bebino oko je zatvoreno i otečeno.

Savjetuje se ispiranje sa tropostotnim rastvorom borne kiseline ili blagom kamilicom na sobnoj temeraturi, čišćenje sadržaja te uporna masaža suzne vrećice gdje je sadržaj u najvećem broju slučajeva, zaštopao. Masira se korijen nosa uz unutarnji očni ugao. Pod pritiskom se suzni putevi prazne, gnoj i prljavština se ne zadržava a postepeno se otvara valvulica ili pregrada koja nije u cjelosti pukla prilikom poroda. Ako se stanje na popravi savjetuje se kratkotrajna upotreba antibiotika. Obično se stanje suženja suznih puteva javlja kod ranije donesene djece i kod one koja su rođena carskim rezom. Stanje se vrlo brzo popravlja a ukoliko traje duže treba svakodnevno masirati i redovno čistiti oči od nakupljena sadržaja. Ako se stanje i dalje pogoršava, infekcija napreduje radi se sondiranje (probijanje) tupom sondom da se obezbijedi prolaz suzama do nosa u opšto anesteziji.   

Da li postoji konjunktivis kod beba? 

Radi se o upali vanjskog dijela oka koje crveni, otiče i jako suzi. Iako bebe imaju blago natečene kapke otoku ne treba vjerovati pogotovo ako su kapci topli i crveni, potpuno slijepljeni ujutro. Rasporak je pun sekreta koji je žut ili zelenkast, ponekad se javi sukrvica. Važno je kada se upala javila. Ako je dijete upaljeno došlo iz porodilišta onda se radi o porođajnoj infekciji od majke ili kontaktom od osoblja. Potreban je bris da se utvrdi uzrok.  Upaliti se konjunktiva može i naknadno kad se ne smije zanemariti i upala nosića, grla ili uha. Liječi se uzročno, ukoliko se radi o bakteriji antibiotikom a virusne upale sa puno vlaženja sluzokoža. Lijekovi se daju najčešće u kapima kod upornih stanja i u obliku masti. 

Kakva je njega novorodženačkih očiju? 

Oči se ne peru prilikom kupanja djeteta. Obično beba drži oči zatvorene tako da voda ne ulazi prilikom polijevanja i ispiranja preko glave. Važno je da voda kojom su se prali prljaviji dijelovi bebe ( guza) ne dolaze u kontakt sa očima. Nakon kupanja se čistom maramicom ili pelenom prvo obrišu oči i to sa vanjske strane prema nosu pa glava. Bebine oči su stalno mutne, pune bistrog i sluzavog sadržaja. Stanje se smatra normalnih jer se epitel vanjskih dijelova oka brzo mijenja i sve što beba „preraste“ jednostavno odbaci. Odumrli epitel treba ukloniti. Važnost se pridaje crvenilu, otoku i jakom suzenju praćenu jutarnjim krmeljanjem kada je potrebno obratiti se ljekaru. Očima zdravog djeteta ne trebaju lijekovi ili posebna sredstva kojima se oči ispiraju.  

bebe_mozak

Kako obaviti pregled očiju svoga djeteta? 

Inspekcija, stalno je gledajte , obratite pažnju na simetričnost. Dva oka nisu ni počemu ista ali moraju biti isto pozicionirana, velika i simetrična. Kapci trebaju pokrivati cijelo oko, kapak se mora spontano otvarati i zatvarati na jednak način, dijete mora imati oba bulbusa iste veličine. Rođenjem dijete ne vidi oštro ali se u par dana oči otvore, duže se gleda i to je pravi poticaj za razvoj vida. Tada ćete uporediti dva oka. Trebaju imati rožnice iste veličine, zjenica tamne i pravilne. Ovaj je pregled izuzetno važan Zjenica mora biti crna a boja očiju ( šarenice, irisa) je nebitna i ona se do 1. godine mijenja i tamni. Ukoliko je zjenica različite bolje, jedna je crna a druga bijela, roza ili siva na tom oku svjetlost ne dolazi do makule i to je oko u mraku. Ono se ne razvija i treba se hitno javiti oftalmologu. Najvjerovatnije se radi o urođenim mrenama koje se odmah operiraju.   

Da li se boja očiju mijenja?  

Prilikom poroda oči su sive i mutne. Otvaranjem očiju svjetlo djeluje i na iris i dovršava se pigmentacija šarenice koja je genetski uvjetovana. Dva oka nemaju istu boju i stanje se smatra fiziološkim.  

Kada treba pregledati oči bebe? 

Prvi se pregled obavi u porodilištu. Ako se dijete normalno razvija i raste, oči su pravilne i ne bježe savjetuje se prvi pregled kod oftalmologa sa tri godine pogotovo ako u porodici ima nasljednih bolesti ili očnih bolesti koje su vezane za najraniji uzrast. Isto tako ako roditelji imaju neku od refraktivnih anomalija savjetuje se pregled na široku zjenicu.   

Šta ako je dijete razroko?  

U prvih pola godine života djeca i jesu razroka povremeno ali stanje treba promatrati. Ako rastući roditelj primijeti da dijete gleda samo sa jednim okom a drugo drži po strani to je siguran znak da na to oko ne vidi. Potreban je pregled oftalmologa da se utvrdi refraktivna anomalija, odrede naočale i vježbe rehabilitacije vida ( zatvaranje okluderima boljeg, videćeg oka sa ciljem da se slabijem da šansa razvoja uz odgovarjuću korekciju). Potrebno je mnogo truda i roditelja i djeteta da se stanje funkcinalnog razvoja oka pokrene, popravi i kao takvo zadrži.

Za portal svezabebe.ba piše
doc. dr. med. Sanja Sefić-Kasumović