fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

Mr.sc.Suada_Krezic

Nakon vašeg sretnog dolaska kući sa novim malim bićem zbog kojega shvatite svoje postojanje, ubrzo dođe trenutak kada poželite malo više razmisliti o sebi i što bržem vraćanju u psihofizičku formu. Savjeti koji slijede mogu vam pomoći da se ohrabrite u toj namjeri.

Ako se  radi o prirodnom vaginalnom porodu, u zavisnosti od težine poroda i stanja u kojem se rodilja nalazi, kao i od opće fizičke kondicije i brzine oporavka, vježbanju se može pristupiti za vrlo kratko vrijeme. Jednako je bitna procjena ordinirajućeg ljekara, kao i subjektivni osjećaj majke, tj. njena procjena trenutka kad je sposobna započeti s vježbanjem.

Kada početi sa vježbanjem?

U nekim situacijama, ako je majka još od ranije bila fizički aktivna, preporučuje se započeti već nakon 6 sedmica. Započnite svoju aktivnost kraćim, pa sve dužim šetnjama. Šetati možete početi već nekoliko dana nakon poroda. Šetnju prakticirajte svakoga dana 1 do 2 puta dnevno, a potom ubacite vježbe razgibavanja, te vježbe jačanja mišića zdjelične (Kegelove vježbe) i trbušne regije budući da su tokom trudnoće veoma oslabili. U vježbanje trebate ući polagano i postupno, pažljivo prateći signale koje vam šalje vaše tijelo. Fokusirajte se na precizno i kontrolirano izvođenje pokreta stezanja sa malim brojem ponavljanja na početku.

Nakon izvjesnog vremena, kada vam broj ponavljanja i izbor vježbi više nije dovoljan, postepeno prebacite u veću brzinu ili povećavanjem broja ponavljanja ili skraćivanjem vremena za izvođenje istih vježbi ili ubacite nove i teže varijante vježbi za jačanje istih mišićnih regija (zdjelica, trbuh, bokovi, leđa). Ne zaboravite, za sve vrijeme  trajanja vaše fizičke aktivnosti, uzimajte vodu u dovoljnim količinama!

Tokom vježbanja (u zavisnosti od intenziteta i trajanja) moguće je u mišićima nakupljanje mliječne kiseline, stoga vježbajte uvijek nakon dojenja. No, na samom početku ne trebate brinuti zbog toga, budući da je vježbanje vrlo lakog intenziteta i neće izazvati ovu pojavu.

vjezbe-bebe-mama

Vježbajte sa svojom bebom!

Sigurno ćete započeti svoje vježbanje najprije sami, kod kuće, pa kada vaša beba napuni tri mjeseca i sposobna je držati glavicu sama, vježbajte zajedno sa njom. Neka vaša beba predstavlja dodatno opterećenje umjesto tegova ili bučica. Bebi ćete omogućiti prekrasno zadovoljstvo kroz igru, sve vrijeme nastojeći s njom razgovarati, a s druge strane osigurat ćete joj bolji razvoj motoričkih i kognitivnih sposobnosti. Na žalost, vrlo rijetko kod nas možete u nekom centru vježbati sa svojom bebom pod stručnim vođstvom instruktora, ali zahvaljujući dostupnosti informacijama moguće je da se sami, u kućnom ambijentu posvetite sebi i svojoj bebi.

Nakon evidentnog i vašeg i bebinog napretka, u vježbanje možete ubaciti i Pilates loptu (fitball). Prilikom vježbanja nosite udobnu, pamučnu odjeću, vrlo udobne patike i svakako čvrst i kvalitetan brusthalter.

Kada vježbati nakon carskog reza?

Ukoliko ste dobili bebu carskim rezom, nešto je duži period mirovanja zbog urađene sekcije trbušnog zida i zida maternice (6 mjeseci). U tom slučaju morate slijediti preporuke vašeg ljekara i strpljivo pričekati „zeleno svjetlo“.

Za portal svezabebe.ba piše,
Suada Krezić, mr. kineziologije, licencirani instruktor Pilates Body tehnike