fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

doc.dr.med.Sanja_Sefic

Naučna istraživanja ne dokazuju da bi trudnoća direktno uticala na pogoršanje stanja očnog aparata prije svega na rast kratkovidnosti. Ukoliko i dođe do evidentne pojave kratkovidnosti ili pogoršanja postojeće smatra se da bi se promjena desila bez obzira na drugo stanje. Većina žena pojačano vodi brigu o svom zdravlju, obraća pažnju na prateće pojave trudnoće i češće se javlja ljekaru tako i oftalmologu.

Trudnoća sa sobom nosi poplavu hormonalnih promjena te promjenu sastava suznog filma koji prekriva vanjski dio oka. Te su promjene glavni uzrok osjećaja nelagode, grebanja i suhoga oka pogotovo ako se radi o produženom boravku u zadimljenim i neprovjetrenim prostorijama. Početne mučnine sa povraćanjem isto tako mogu da dovedu do crvenila i prolazne neugode. Stanje se ublažava umjetnim suzama, češćim treptanjem, kraćim periodima rada na računaru.

Ukoliko se radi o trudnici koja redovno nosi meka ili polutvrda sočiva, istih se ne treba odreći. Posebnu pažnju treba posvetiti održavanju sočiva, redovnoj higijeni, kraćem dnevnom nošenju sočiva te odmoru preko vikenda. S obzirom da se mijenja sastav i količina suza sočiva se brže prljaju, lakše mute, brže se izgrebu i pucaju tako da se ne savjetuje zamjena tokom perioda trudnoće. Ukoliko se nelagoda ne može riješiti sa dodatnim vlaženjem preko sočiva savjetuje se nošenje naočala do poroda.

Sočiva ili naočale na porodu?

Veoma me često trudnice pitaju da li da na porodu nose sočiva ili naočale. Striktnog stava struke nema. Savjetujem pomagalo koje će ženi stvoriti sigurnost i aktivnu ulogu u porodu. Ukoliko je porodilji lakše i komfornije sa sočivima istih se ne treba odreći. Mnoge žene se ne osjećaju ugodno ili ne nose naočale tako da bi oslabljen vid bez sočiva dodatno otežao delikatnost samoga poroda. Dužinu i tok samog poroda niko ne može predvidjeti tako da se savjetuje na porod ponijeti i kućicu za sočiva te rezervne naočale.  

Carski rez kao sigurniji način poroda?

Vrlo je često pitanje trudnice koja je kratkovidna da li je sigurnije za zdravlje očnog aparata olakšani porod carskim rezom ili nastojati poroditi se prirodnim putem bez obzira na visinu dioptrije. Nema opšte prihvaćenog stava koji kaže koja visina dioptrije kod kratkovidnosti mora na carski rez. Najvažnije je najmanje dva puta tokom perioda trudnoće pregledati kod oftalmologa stanje mrežnice. Ljekar će poznavajući pacijenta, visinu kratkovidnosti, stanje periferije oka donijeti zaključak i pismenu preporuku za vrstu poroda.

trudnoca_stomak

Kratkovidno oko nije samo po sebi indikacija za carski rez. Mnoge kratkovidne osobe imaju potpuno zdravu mrežnicu a sa druge strane potpuno zdrave oči mogu imati neotkrivene slabosti zadnjeg segmenta oka koje mogu dovesti do ablacije mrežnice. Svakako poseban oprez treba imati kod žena koje boluju od metaboličkih bolesti kao što je dijabetes, bolesti krvno-žilnog aparata, visokog krvnog pritiska kao i osobe koje vide samo na jedno oko, oko sa trumom i sl.

Ne smije se zanemariti ranija ablacija, glaukom ili funkcionalna sposobnost oba oka sa i bez očnih pomagala. Savjetujem olakšani porod carskim rezom kod svih visokokratkovidnih osoba čija je visina diotrije preko -8,o. Osobe koje su laserom uklonile dioptriju, bez obzira na uspješnost intervencije, zahtijevaju i dalje oprez prilikom odluke o načinu poroda.

Poželjan pregled tokom trudnoće

Trudnici koja nema probleme sa kratkovidnošću savjetuje se pregled 1x tokom trudoće a kratkovidnim osobama najmanje dva puta. Sama visina dioptrije nije jedini razlog radi kojeg oftalmolog preporučuje carski rez. Poznavanje samog pacijenta, dinamike rasta diotrije lične i porodične anamneze kratkovidnosti itekako pomaže prilikom donošenja odluke o vrsti poroda. Važno je odgovorno donijeti odluku koja će za pacijenta, rodilju, biti najbolje rješenje.

Brojna istraživanja upućuju da vaginalni porod niti u kojem obliku ne utiče na pogoršanje kratkovidnosti kod umjerene i srednje visoke miopije. Prirodan porod vaginalnim putem je jedini pravi i siguran način rađanja za žene kod kojih nisu dokazane degenerativne promjene periferije očnoga dna. Za sve kratkovidne preko 8 dioptrija potreban je vrlo detaljan pregled te argumentovana odluka o planskom carskom rezu. Bez obzira na objašnjen stav i dalje je pitanje poroda vaginalnim ili carskim rezom pitanje brojnih oftalmoloških rasprava i kontraverzi.

Za portal svezabebe.ba piše
doc. dr. med. Sanja Sefić-Kasumović