fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

dr.senad_mehmedbasic_vijest

Redovno menstruacijsko krvarenje mi je izostalo! Provodim urinarni test na trudnoću, test  je pozitivan! Sreća, beskrajna sreća, trudna sam, biću majka. Super! A, šta dalje? Posjet ginekologu, logično. Kada? Optimalan period za prvu posjetu ginekologu jeste 2-4 nedjelje od izostanka očekivane menstruacije.

Zašto je potreban ginekološki pregled u ranoj trudnoći?

Postoji nekoliko razloga za to: transvaginalnim ultrazvučnim pregledom potvrđujem da sam trudna, da je trudnoća u materičnoj šupljini i saznajem da li je jednoplodna ili višeplodna trudnoća.

 

Pozitivan test na trudnoću

Naime, pozitivan test na trudnoću može biti i kod vanmaterične trudnoće! To je stanje koje može ugroziti život trudnice. Ako je trudnoća van materice, još dok je rana, može se liječiti konzervativno, injekcijama citostatika.

Kasno prepoznata vanmaterična trudoća je dramatično stanje, koje traži hiruršku intervenciju i najčešće gubitak jednog jajovoda. Na vrijeme prepoznata, bez hirurškog tretmana, svi organi reprodukcije ostaju intarktni.

Prvim pregledom u ranoj trudnoći (prvi trimestar) sa potpunom tačnošću saznajemo „starost“ ploda, gestacijsku dob fetusa. Naime, u ranoj trudnoći svi su fetusi iste dužine. U ovog dobi razvoja nema bioloških varijacija rasta plodova, nema još utjecaja genetskih faktora ili okolnosti trudnoće koje će učiniti to da na kraju plod nošen 40 nedjelja bude različite dužine i tjelesne mase.

trudnoca-test

U kasnoj trudnoći se na osnovu biometrijskih mjera jednog organa (npr. veličine obima stomaka ili glavice ploda) ne može odrediti dužina trajanja trdunoće, pa time niti termin porođaja. To se može učiniti samo u ranoj trudnoći mjerenjem distance tjeme-trtica (tzv. CRL), tokom prve posjete ginekologu. Tada se sa potpunom sigurnošću određuje termin porođaja i trenutna gestacijska dob.  

Šta uključuje prvi pregled?

Prvim pregledom u ranoj trudnoći ginekolog će utvrditi stanje vašeg zdravlja i u tom smislu će uraditi sljedeće mjere i postupke koji su dio algoritma kontrole trudnice i trudnoće: mjerenje i bilježenje krvnog pritiska, mjerenje tjelesne mase trudnice, saznanje o krvnoj grupi i Rh faktoru supružnika vrlo je važan segment medicinske brige o trudnici.

Koliko je važan govori činjenica da niti jedna trdunica ne smije doći na porod a da nema dokument o krvnoj grupi i Rh faktoru. Tokom poroda ili zbog nekih oboljenja u trudnoći (prijevremeno ljuštenje posteljice od materice, niska sjela posteljice, krvarenja nakon poroda), neophodna je nadoknada svježom krvlju, često vrlo hitna kada je neophodna tačna krvna grupa i Rh faktor. Zbog različitih Rh faktora majke i oca (majka Rh negativna, otac Rh pozitivan) u jednoj specifičnoj imunološkoj reakciji može doći do oboljenja fetusa, vrlo ozbiljnog i sa teškim posljedicama po kvalitet života. Ova tema zaslužuje detaljnu elaboraciju i biće predmet posebnog članka.

Gore navedene pretrage upotpunićemo sljedećim biohemijskim analizama koje su nepohodne da bi se utvrdilo zdravlje trudnice: krvna slika, šećer u krvi, urin, urea, kreatinin, Fe ("željezo") u serumu, pretraga na sifilis, klamidija, urea i mikoplazma, hepatitis B, hepatitis C te HIV.  

ultrazvuk_trudnoca

Daljnji pregledi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, također, po algoritmu pretraga izvršiće se pretrage specifične za gestacijsku dob a i posebno stanje trudnice ili fetusa. Nakon prve posjete trudnice ginekologu potrebna je profilaksa folnom kiselinom (folati), jedna tableta dnevno ako već ista nije predkoncepcijski (prije trudnoće) preporučena a u smislu prevencije nenormalnosti centralnog nervog sistema.

Tokom prve posjete ginekologu napraviti će se plan kontrole trudnice i trudnoće. Sve će to biti podređeno osnovnom cilju perinatološke zaštite: rođenju zdravog djeteta i zdravoj majci po porodu!

Za portal svezabebe.ba piše
Prof. dr. Senad Mehmedbašić