fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

pocetak_dohrane

Mnogi roditelji žele da što ranije uvedu čvrstu hranu u ishranu njihovih beba, smatrajući to progresom. Međutim, beba jednostavno ne može probaviti ništa više osim majčinog mlijeka ili formule prije 3 mjeseca - s tim da je i to veoma rano.

Sa 6. mjeseci je vrijeme je da svojoj bebi krenete uvoditi dohranu, jer počinje potreba za više kalorija, koje majčino mlijeko ne može upotpuniti.

Ishrana čvrstom hranom

Hrana je novo senzorno iskustvo za vašu bebu i na samom početku ona treba upravo to - da osjeti novi ukus. Budite strpljivi, svaki novi ukus se mora istražiti. Ukoliko se vašoj bebi ne sviđa neki ukus, jednostavno pokušajte ponovo za par sedmica.

Nemojte biti iznenađeni ukoliko im se neka hrana koju su jeli sedmicama više ne sviđa, probajte je ponovo kasnije. Ukusi se mjenjaju, prvo krenite sa singularnom hranom, i sa progresom, možete početi kombinovati hranu i time im dati interesantnu i različitu hranu. Sva hrana mora biti u obliku pirea ili fino smekšana, pasirana, bez komadića.

Povrće

U početku se skoncetrišite na povrće. Posebno, slatkog ukusa povrće, koje bebe obično više preferiraju. Moj savjet da u ovom periodu izbjegavate grupu povrća koja raste u sjeni (krompir, paradajz, paprike i patlidžan). Ova grupa u sebi ima toksični element na koji bebe mogu biti osjetljive. U grupu povrća koja se preporučuje u ovom periodu spadaju mrkve, špinat, batat, brokula, gljive, tikva, prasa, tikvice, korjen peršuna.

Voće

Bebe voće veoma vole, jer imaju urođenu potrebu za slatkim ukusom. Možete ih mješati sa povrćem i time im date slatko-slanu kombinaciju. Koristite svako voće koje se lako pasira, izbjegavajući ono sa sjemenkama, kao što su mandarine, kivi ili kupine.

Ukoliko bebe počnu imati gasove, onda izbjegavajte miješanje povrća i voće jer se dešava proces fermetacije s obzirom da se voće brže probavlja. Neke vrste voća kao što je kruška ili papaja mogu se dati bez termičke obrade. Većina ostalog voća treba se oguliti, prije pasiranja ili rezanja na male komadiće, da bi izbjegli rizik od gušenja.

Mahunarke i graharice

Ova grupa se može dodati nakon 6. mjeseci i daju odličan osjećaj sitosti. Moraju biti dobro kuhani i pasirani. Ukoliko koristite konzerviranu vrstu, vodite računa da nemaju dodatke soli i šećera i da su bio tj. organic verzija.

Leća svih boja, je jednostavna za kuhati i najlakša za probavljati. Sve mahunarke i graharice (leća, grah, slanutak itd.) se odlično kombinuju sa slatkim ili slanim sastojcima i time svojoj bebi nudite veću ponudu zdrave hrane.

Smeđa riža, proso, kvinoa

Riža je osnovna hrana na policama prodavnica i kada je kupujete, vodite računa da je bio organic verzija i bez ikakvih dodataka. Kuhajte svoju rižu, proso ili kvinou, jer imaju nizak alergijski potencijal i odličan su izvor proteina i škroba. Sve ostale žitarice trebate ostaviti za kasnije jer imaju veći alergijski potencijal (kukuruz, zob, pšenica, raž, ječam).

Perad, meso i riba

Ova grupa se uvodi u maloj količini, poželjno je da crveno meso svedete na minimum i koncetrirajte se na ribu, pogotovo masnu ribu, perad i divlje meso. Hranu ove grupe je izuzetno važno kupovati u divljoj formi - riba, a perad da je bez dodataka antibiotika i hormona. Još uvijek u našoj zemlji za ovu vrstu ne postoji certifikat, tako da se raspitajte ko u vašoj okolini uzgaja perad i čime je hrani i kako je tretira!

jabuka-kruska

Koju količinu hrane treba davati bebi?

U toku prve sedmice vaša beba će moći jesti jednu do dvije kašike pasirane hrane. Neki roditelji nalaze da bebe vole da probaju hranu direktno sa njihovog prsta (čistog naravno). Pripremljenu hranu možete podijeliti u pretince za kocke za led i tako je zamrznuti i koristiti po potrebi.

Vaša beba će sama tražiti više, prepustite se njegovim potrebama. Budite strpljivi - nemojte žuriti, i vaša će beba odlučiti kada je sita. Možda će htjeti još neki novi ukus, i par kašika, onda mu ponudite voćni obrok nakon povrća.

Kako pasirati hranu?

U početku, hrana koju dajete bebi mora biti u potpunosti pasirana bez komadića. Oko 6. mjeseca bebe počinju da vježbaju svoju vilicu tako što stavljaju u usta sve i svašta ali njihova hrana treba da bude pasirana. Možete im dati štapić krastavca, mrkve ili jabuke za masiranje desni ali uvijek budite prisutni.

Pojavom zuba možete hranu pasirati na malo veće komadiće. Takva hrana podstiče žvakanje i zdrav razvoj vilice i sprječava pojavu zbijenih zuba poslije. Nikada ne smijete ostaviti vašu bebu samu sa hranom!

Kada da prestanete sa dojenjem?

Idealno, trebali bi ste nastaviti sa dojenjem do prve godine ili poslije. Sa stanovišta nutritivne vrijednosti, možete dojiti bebu do druge godine ali ova zadnja opcija nije moguća za većinu majki.

Neke bebe odustanu od majčinog mlijeka i ranije, dakle vodite se i bebinim reakcijama. Teorija je jedno a induvidulane potrebe bebe su drugo!

Za portal svezabebe.ba piše,
Nutricionista Amela Ivković O'Reilly