fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

pravilna-ishrana-dojenje

Majčino mlijeko pruža mnoge različite hranjive sastojke koje nisu dostupni u formuli i koji su posebno dizajnirani za ljude te se najlakše apsorbiraju u bebinom probavnom sistemu. Osim što je nutricionistički kompletno, jedna od prednosti dojenja je da majčino mlijeko mijenja okus, ovisno o tome šta majka jede.

Prema članku u časopisu Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, to može pripremiti dijete za različite okuse koje će doživjeti kada krene jesti čvrstu hranu i može također biti važno u izbor hrane kroz život.

Koje namirnice treba ograničiti i izbjegavati tokom dojenja?

Izuzetno je važno znati da postoje određene namirnice i hrana koju treba izbjegavati kada dojite, kao i one koje vaše dijete dobro ne podnosi. Ako ste trudni ili dojite, upotrebu lijekova trebate diskutovati sa svojim doktorom. Budući da se alkohol nakon konzumacije nađe u majčinom mlijeku, najbolje je izbjegavati ili barem ograničiti konzumaciju alkohola.

Upute izrađene 2004. godine od strane FDA i EPA upozoravaju da žene koje pokušavaju da zatrudne ili koje su trudne ili doje, treba da ograniče svoju izloženost žive u ribi. Preporučena maksimalna doza je 170 grama konzervirane tunjevine ili druge velike ribe. Preporučuje se u potpunosti izbjegavati odrezak morskog psa, sabljarke, skuše, jer ove veće ribe imaju tendenciju ka najvišem nivou žive. 

Kofein ide u krvotok a samim tim i u majčino mlijeko. Bebino nezrelo tijelo ne može lako detoksificirati kofein. Kofein također može djelovati razdražujuće i uticati na bebin san. Kofein nalazimo u kafi, nekim vrstama čaja, kakao, soda bikarbona, energetska pića i čokolada. Također se nalazi u nekim lijekovima. Kofein nas dehidrira, s obzirom da je majčino mlijeko 88% voda, važno je da majka koja doji ima optimalnu hidrataciju. Konzumiranje oko 2 litre tekućine dnevno (iz svih izvora: voda, sok, supa, i slično) je optimalno.

bebamama

Koje namirnice mogu izazvati gasove ili alergije kod beba?

Ono što majka jede daje ukus njenom mlijeku i ona može primijetiti da njena beba postane nervozna nakon što ona jede jako začinjenu ili ljutu hranu. Neke namirnice mogu uzrokovati gasove kod beba. Ove namirnice su luk, bijeli luk, kupus, brokula i karfiol.

Citrusno voće koje majka jede ponekad može dovesti da dijete dobije osip, proljev ili da postane nervozno. Ova reakcija se može dogoditi kao odgovor na kravlje mlijeko koje ima drugačiju ravnotežu aminokiselina u odnosu na majčino mlijeko i teže je za probaviti.

Ako majka primijeti reakciju kod bebe, može prestati jesti namirnice koje ona misli da su uzrok problema sedam dana i vidjeti ako primijeti promjenu. Nakon toga polako ponovno uvesti namjernice, jednu po jednu. Ako se reakcija ponovno pojavi, prekinuti te namjernice dok beba ne bude starija i pokušati ponovno.

Za portal svezabebe.ba piše,
Nutricionista Amela Ivković O'Reilly